DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

‘Muasır medeniyet’in siyasi rejim tercihi, anayasal demokrasidir.’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
‘Muasır medeniyet’in siyasi rejim tercihi, anayasal demokrasidir.’

Anayasa Mahkemesinin 59. Kuruluş Yıldönümü’nü kutlanıyor.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan yayımladığı mesajda, “Hukuk sistemimizin başta adil yargılanma hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlükleri güçlendirecek ve bunların kullanımını daha güvenceli bir hâle getirecek şekilde gözden geçirilmesi zorunludur” dedi.

‘Muasır medeniyet’in siyasi rejim tercihi, anayasal demokrasidir.’

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, mesajında; “Anayasa Mahkemesi, anayasal hak ve özgürlükleri koruyup geliştirme amacının bir gereği olarak hak eksenli yaklaşımını kararlılıkla sürdürmektedir” değerlendirmesini yaptı.

Arslan’ın, ”Bu vesileyle belirtmek isterim ki Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği ve Anayasa’da ifadesini bulan ‘muasır medeniyet’in siyasi rejim tercihi, anayasal demokrasidir. Anayasa’nın Başlangıç kısmında ‘hürriyetçi demokrasi’ olarak ifade edilen anayasal demokrasinin bir yandan serbest seçimler sonucu iş başına gelenlerin yönetme yetkisini kullandığı, diğer taraftan da bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin korunması için bu yetkinin sınırlandırıldığı bir hukuk düzenini öngördüğü bilinmektedir.” ifadesini kullandı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, mesajında, Türk Anayasa Mahkemesi’ nin Anayasa’nın kendisine verdiği görev ve yetkiler kapsamında, anayasanın üstünlüğü ilkesini hayata geçirmenin, temel hak ve özgürlükleri korumanın gayreti içinde olduğunu söyledi.

YORUM YAP