Format Haber

Normalleşme takvimi ile birlikte inşaat sektöründe de toparlanma başlıyor

Normalleşme takvimi ile birlikte inşaat sektöründe de toparlanma başlıyor
10 Haziran 2020 - 19:29

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı sektörde güven ve beklenti endeksi, 2020 Mayıs Ayı Raporu açıklandı. Beklenti Endeksi’nde önceki yılın aynı ayına göre de ciddi bir artış görüldü; buna göre normalleşme takvimi ile inşaat sektöründe toparlanmanın başlayacağına ilişkin beklenti, endeksi yukarı çekti. Henüz düşük düzeyde olmakla beraber sektörün güvende toparlanma yaşanıyor.

“Gayrimenkul sektörünü canlandırmak üzere başlatılan kampanyanın sektöre can suyu olacağına inanıyoruz.”

Raporun sonuçlarını değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık: “Normalleşmeye dönük takvim ile birlikte önümüzdeki aylara yönelik beklentimiz önemli oranda arttı. Beklentimizdeki bu yükselişin yanında Güven Endeksi de kısmi bir yükselme sürecine girdi.Bu beklenti ve güven düzeyinin ise mayıs ayında henüz faaliyetlerimize yansımadığını görüyoruz.” dedi.

Kamu bankalarının açıkladığı yeni kredi paketlerine de değinen Yavuz Işık, “Normalleşmenin beklenen trendinde devam etmesi, istihdam ve gelir yaratmada beklenen ivmenin ortaya çıkması durumunda yılın ikinci yarısında düşük faizin inşaat ve dolayısıyla hazır beton sektörüne olumlu katkısının olmasını bekliyoruz. Kamu bankalarının açıkladığı yeni kredi paketleri ile birlikte kredili satışlarda bir hızlanma görülüyor. Gayrimenkul sektörünü canlandırmak üzere başlatılan kampanyanın sektöre can suyu olacağına inanıyoruz.” dedi.

 

 

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır