Format Haber

Nurten Onultmak: ‘Hangi yayınlar kamu barışını bozmaya elverişlidir?’

Nurten Onultmak: ‘Hangi yayınlar kamu barışını bozmaya elverişlidir?’
26 Haziran 2022 - 13:00

Manisa Gelecek Partisi İl Başkanı Nurten Onultmak sosyal medya ve basın haberciliğine ilişkin kanun teklifine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ”Hükümetin bu kanun düzenlemesinde bile ülkemizde demokrasi alanını daha da daraltma amacını gösterdiğini” ifade eden Onultmak şunları söyledi:

”Sosyal medya ve basın haberciliğine ilişkin kanun teklifini içeren düzenlemelerin Meclis gündemine alınması şimdilik ertelendi; ancak bu kanun maddelerindeki ifadeleri bile Hükümetin demokrasi alanını daha da daraltma amacını göstermesi açısından ibretlik buluyoruz. Bir kere halkın haber alma hakkı ve düşüncelerin özgürce dillendirilmesine getirilen kısıtlamalar ‘muğlak ifadelerle’ sınırlandırılmış. Üstelik konu yalnızca sosyal medya, internet haberciliğini değil, fikir ve içerik farkı gözetmeksizin, yazılı ya da habercilik anlamında tüm ‘basın’ sektörünü dahil ediyor; yani yeni bir basın yasası karşımıza çıkıyor. Bu anlamda özellikle teklifin 29. Maddesindeki muğlak ifadeler ifade özgürlüğüne ciddi bir darbe indiriyor. Nedir bu madde, ‘Halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle haber yapmak!’ Buna ‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma!’ maddesi de eklenmiş…

Buna göre mesela enflasyon hesabında TÜİK’ den farklı bir rakam vermek bile suç olacak… TÜİK’in en gerçek rakamı verdiğine inanan varsa bu haber ‘doğru’ olacak, hayır böyle değil diyenler ise ‘Halkı yanıltıcı bilgi’ alanında görülecek; bu yetmez bir de ‘haberi yayma’ içeriği bir alıntı veya manşete çeken de ceza alacak.

Şimdi soralım, özellikle yandaş medyanın trol haberciliği ile yaptığı ve yalan-yanlış manşetlerle verdiği yanıltıcı bilgileri bu kanun yasalaşırsa kısıtlayacak bir Hükümet var mı karşımızda? Yok; çünkü zaten bu medyanın finans ve mali ilişkilerin ortaya çıkarılmasında ticari şeffaflık yok. O zaman bu madde kime yönelik olacak, elbette muhalefete…

Basın kanununda getirilmeye çalışılan bir değişiklik de ‘Kamu barışını bozmaya elverişli’ yayınlar hakkında… Bu niyet beyanı gibi bir şey; düşünün yakıştırılmaya çalışılan amacın hedefinde muhalefet varsa ‘kötü niyet’, iktidar yandaşıysa gazetecilik olarak değerlendirilebilecek. İşte bu hukuki karmaşıklığı ortadan kaldıracak tanım çerçevesi belirlenmemiş, üstelik suçlanan bu eylemler karşılığında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Yani hem suç tipinde ‘belirsizlik’ var hem de cezayı baştan kesen bir kanun var var; olmaz böyle şey; bu düpedüz ceza kanunun usul ve esaslarına aykırıdır.”

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır