DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

OGM ‘nin Türkiye’ nin ağaçlandırması ve ekosistemine büyük katkısı sanatla buluştu

Yayınlanma Tarihi : Google News
OGM ‘nin Türkiye’ nin ağaçlandırması ve ekosistemine büyük katkısı sanatla buluştu

Orman Bölge Müdürlükleri, Şefliklerinde çalışan yetkililerin sahadaki emeklerinin toprağa, yeşilliğe ve coğrafyanın verimli dönüşümüne yansıyan çabalarının önemi büyük

Türkiye coğrafyası doğanın en güzel ve verimli topraklarını barındırsa da yangın, çölleşme, kentleşme, iklim değişiklikleri, düzensiz tarım ve su kaynakları başta olmak üzerine giderek tahrip olan küresel riskleri kendi ölçeğinde sert bir şekilde hissediyor. Düşünün, 1 cm toprak tabakası 100 ile 1000 yıl arasında oluşuyor. Orman teşkilatı ise 1 cm toprağımızı koruyabilmek için büyük mücadele veriyor.

Bu mücadele özellikle yangın ve erozyon tehlikesi büyük riskler arasında sayılıyor. Öyle ki orman alanlarının %54’ü, tarım alanlarının %59’u ve meraların %64’ünde orta ve şiddetli erozyonun yaşandığı ülkemiz, çölleşme ve kuraklıktan en fazla etkilenen ülkeler arasında sayılıyor.

Bu yüzden ormanlarımızın korunması çok önemli.

OGM ‘nin Türkiye’ nin ağaçlandırması ve ekosistemine büyük katkısı sanatla buluştu

Orman Genel Müdürlüğü, (OGM) yüzde 90 oranında insan kaynaklı olan orman yangınları konusunda toplumda farkındalık yaratmak için yeni bir kampanya başlattı. 7’den 77’ye herkese ulaşmak için reklam kampanyasında toplumda tanınan ve sevilen ünlü simalar yer aldı. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı önderliğinde 17 Haziran’da İzmir’de gerçekleşen basın toplantısında tanıtımı yapılan kampanya kapsamında açıklamada bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Sanat dünyasının değerli üyelerine verdikleri desteklerden ötürü teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Aralarında usta oyuncu Cüneyt Arkın’nın yanı sıra, Caner Cindoruk, Turgay Tanülkü, Emre Üçtepe, Burcu Kara, Oylum Talu, Saba Tümer, Wilma Elles, Hakan Vanlı, Zeyno Gönenç, Şebnem Özinal, Murat Tavlı, Seray Sever, Ümit Erdim, Zeynep Eronat ve Metin Şentürk’ün yer aldığı 16 ünlü reklam filmi videolarını kendileri çekti. Pandemi sürecindeki sosyal hayat kısıtlamalarından ötürü bir araya gelinememesi reklam filminin çekilmesine engel olmadı. Ünlülerin kendi ev ortamlarında çektikleri videoları ile tek bir reklam filmi hazırlandı.

Alo 177’ye dikkat çektiler

“Geleceğini yakma!”, “Mangal ateşini söndür!”, “Doğaya yanan sigara izmaritini atma!”, “Yangına hassas bölgelerde ateş yakma!” gibi sloganların kullanıldığı reklam kampanyasında orman yangınlarında erken müdahale için hayati önem taşıyan Alo 177 Orman Yangını İhbar hattına “Ormanda ateş ve duman gördün mü hemen 177’yi ara” sloganı ile dikkat çekildi. OGM sosyal medya hesaplarından #OrmanVatandır hashtag ile paylaşılan kampanya kısa sürede yankı uyandırarak trend topic listesine girdi.

Orman yangınlarının yüzde 90’ı insan kaynaklı

Orman yangınlarının önlenmesi ve orman varlıklarının geliştirilmesi için toplam 36 bin personeli ile gece gündüz çalışan Orman Genel Müdürlüğü’nün 2010-2019 istatistiklerine göre yangınların yüzde 10’unun yıldırım, yüzde 90’nının ise insan kaynaklı olduğu biliniyor. Ormanların insan hayatı için büyük önem taşıdığından bahseden Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Pandemi süreci sağlıklı insan için sağlıklı doğa olması gerektiğini bize bir kez daha gösterdi. Ormanlar sürdürülebilir kalkınma için gerekli olan su, gıda, barınma gibi ihtiyaçları sağlarken, doğanın korunmasına ve iklim değişikliğine sebep olan sera gazı salınımlarının azaltılmasına da destek oluyor. Orman varlıklarının korunmasında bizim en büyük düşmanımız orman yangınları. Bu kampanyamızı da orman yangınları konusunda vatandaşlarımızda farkındalık oluşturmak için hazırladık. Bu vesile ile kampanyada yer alan 16 değerli isme teşekkür ederiz” dedi.

 

YORUM YAP