DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Öğrenci kredilerinde Enflasyon zammı borca yansıtılıyor!

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Öğrenci kredilerinde Enflasyon zammı borca yansıtılıyor!

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından sağlanan öğrenci kredilerine işlenen faiz tepki topladı. KYK borcunda öğrencilerin geri ödeyeceği miktarın anaparanın 3 katından fazla olduğu görülüyor. Buna göre KYK ‘ den 23 bin TL kredi alan bir öğrencinin geri ödemesi faiziyle birlikte 80-90 bin TL; 32 bin TL alanın ise 100 bin TL ‘ ye yükselmesi gündeme geldi. 

Oysa öğrenci kredileri eğitimde başarıyı yakalamaya çalışan birçok ülkede devlet öğrencisini sübvanse ediyor, bu ülkelerde borç geri ödeme öğrenci işe girince başlar ve miktarı aylık net kazancın %10’unu geçmez! Öğrenciye verilen destek faizsiz veya çok düşük faizli, ağırlığı anapara geri ödemesine dayalı bir teşvik sistemidir.

Birçok öğrenci öğrenim kredisinin yüksek faizlerden muaf tutulmasını beklediklerini ifade ettiler. Uzmanlar yüksek faizlerin ‘eğitim’ başlığında ele alınmaması gerektiğinin altını çizdi; çünkü üniversiteli genç nüfus arasında işsizlik büyük bir sorun olduğu gibi bu öğrenciler mezun olduklarında KYK nedeniyle yaklaşık 100 bin TL borçla hayata başlıyor!

Ayrıca iktisadi verilere göre 2002 yılında 45 lira olan bir öğrenci kredisiyle 1.5 çeyrek altın alınabilirken, bugün 600 lira olan krediyle altın karşılığı alımgücündeki erozyona dikkat çekiyorlar.

KYK Borçluları Hareketi Öğrencileri ‘Ekonomik krizin faturasını bize kesemezsiniz!’ diye sesleniyorlar.

YORUM YAP