reklam
reklam
DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.259,99 -0.825
reklam

‘Onarıcı adalet’ uzlaşmasında örnek kararlarla toplumsal barışa katkı sağlanıyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Onarıcı adalet’ uzlaşmasında örnek kararlarla toplumsal barışa katkı sağlanıyor
reklam

Adalet Bakanlığının ‘onarıcı adalet’ anlayışı çerçevesinde hayata geçirdiği uzlaştırma ile taraflar mahkemeye gitmeden el sıkışarak anlaşıyor. Mağdurların haklarını koruyan, suç faillerini de topluma kazandıran sistemdeki ilginç uzlaşma örnekleri toplumsal barışa sağlanan katkılarla dikkat çekiyor.

1 Ocak 2017’den itibaren Türkiye genelinde etkin ve yaygın bir şekilde uygulanan uzlaştırma ile bugüne kadar 933 bin 612 dosyada uzlaşma sağlanırken, müzakeresi tamamlanan dosyalarda uzlaşma oranı yüzde 83 oldu.

DAHA AZ MASRAFLA, DAHA KISA SÜREDE SONUÇLANIYOR

Hem mağdur ve müşteki hem de şüphelilerin memnuniyetini en üst düzeye çeken ve toplumsal barışa katkı sağlayan uzlaştırma sayesinde adalet, klasik yargılamaya göre daha az masrafla, daha kısa sürede tecelli ediyor.

Uzlaştırmalarda mağdurların uğramış olduğu zararların karşılanmasının yanı sıra, müşteki ve şüpheliler Sevgi Evleri, Mehmetçik Vakfı gibi kurumlara bağış, okul boyama, özür dileme, fidan dikme, kitap ve giysi yardımı gibi konularda uzlaşarak aralarındaki husumeti barışla sonuçlandırıyor.

‘LÜTFEN ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMAYIN’ BROŞÜRÜ DAĞITTI, CEZADAN KURTULDU

Gerçekleşen uzlaştırmalarda taraflar uzlaşarak toplumsal barışa katkı sağlayan örnekler sergiledi. Karaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alkollü araç kullandığı için ‘Taksirle Bir Kişinin Yaralanmasına Neden Olma’ suçundan başlatılan soruşturmada görevlendirilen uzlaştırmacı, müşteki ve şüpheli ile görüşerek tarafları uzlaştırdı. Müştekinin talebi üzerine, şüpheli ‘Lütfen Alkollü Araç Kullanmayın. Trafik Hayattır’ yazılı 100 broşür dağıtarak yargılanmaktan kurtulmuş oldu.

UZAKTEN EĞİTİM GÖREN ÇOCUKLAR İÇİN TABLET BAĞIŞI UZLAŞTIRDI

İzmir’de ise A.G. isimli bir kadın, kendisini tehdit eden ve hakarette bulunan şüpheli G.D. hakkındaki şikayetini, Selçuk Belediyesi’nin ‘Uzaktan Eğitime Erişim İmkanı Kısıtlı Olan Çocuklar İçin Tablet Bağışı Kampanyası’na 1 adet tablet bağışlaması karşılığında geri alacağını söyledi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca görevlendirilen uzlaştırmacının görüştüğü şüpheli, talebi kabul etti. Taraflar, uzaktan eğitim gören bir çocuğa tablet alınması karşılığında uzlaştı.

BARINAKTAKİ HAYVANLAR İÇİN MAMA, KİMSESİZ ÇOCUKLAR İÇİN BAĞIŞ

Denizli’de de  ‘Hakaret’ suçundan yürütülen soruşturmada, müşteki ile şüpheli mahkemede yargılanmak yerine uzlaşmayı tercih etti. Taraflar, Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ne 250 TL’lik mama alma ve Denizli Yetim, Aciz ve Muhtaçları Koruma Vakfı’na da 250 TL bağış yapma karşılığında el sıkışarak uzlaştı. Uzlaşma sonucunda, müştekinin talebi olan bağışları yapan şüpheli, mahkemede ‘Hakaret’ suçundan yargılanmaktan kurtuldu.

reklam

YORUM YAP