Format Haber

ÖZKASAP ‘BAKAN’ GİBİ!..

ÖZKASAP ‘BAKAN’ GİBİ!..
07 Aralık 2021 - 23:26

Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, bir basın toplantısı düzenleyerek, ilin en önemli geçim kaynağı üzüm üreticilerinin yaşadığı büyük sorunlara ve tükenişe rağmen, “Üzümün yüzde 90’a yakını AB ülkelerine ihraç ediliyor, bu da bizim artımız, AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur’a, Tarım Bakanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Haber: Nezih VAROL

Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, Manisa’da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Taş Fabrika’da gerçekleşen programa Meclis Başkanı Cahit Yayman, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Şenay, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ersaygı ve Ziraat Mühendisi Özlem Çetin’le katılan Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, Türkiye’nin ürün yelpazesinin çok geniş olduğunu açıkladı. Özkasap, pandemide gıdanın öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. Manisa tarımının güçlü yönlerinden bahseden Özkasap, şu bilgileri verdi: “Manisa’nın tarıma dayalı sanayisi, bereketli toprakları, su kaynakları, ihracata yönelik çalışmaları var, bunların hepsi Manisa’nın artısıdır. Ürün çeşitliliği, ihracata yönelik tarıma dayalı sanayimiz var, bilinçli üreticinin kalite odaklı olması güçlü yanlarıdır. Manisa olarak iyi tarıma geçtik, daha güvenilir bir ürün üretiyoruz. Bağlarda budama zamanı başlıyor. Bu araziler hasat zamanına kadar çocuk gibi bakılıyor. Manisa’nın tüm sektörlerde 2020 yılında toplam ihracatı 4 milyar 180 bin 358,68 dolarken, tarımın payı ise yaklaşık yüzde 15’dir. Fiyatların yükselmesiyle beraber yüzde 15’i de geçeceğiz. Manisa tarımsal istatistiklere baktığımız zaman Manisa bir sanayi ili olmasının yanında, geniş bitkisel ve hayvansal ürün yelpazesi ile Türkiye tarımında çok önemli bir yere sahiptir. Manisamız; üzüm, tütün, tavuk eti, sofralık zeytin, susam üretiminde ülkemizde 1’incidir, hinde varlığında, salçalık biber üretiminde 2’nciyiz, salçalık domates üretiminde ülkemizde 3’üncü sıradayız. Birçok üründe 1’inci sıradayız. Ayrıca Manisa ihracatta önemli bir yerde bulunuyor, Türkiye İhracatçılar Meclisi son raporlarına göre Manisa Türkiye genelinde en fazla ihracat yapan 10 il arasında 7’nci sırada, 30 Kasım tarihi itibariyle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) kayıtlarına göre 4 milyar 716 bin dolar ihracat yapmış durumda.”

Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, basın toplantısında başta üzüm üreticisi dahil tüm çiftçilerin yaşanan ekonomik şartlar altında zarar ettiğini, kötü bir süreç yaşadıklarını ifade ederek soru yönelten gazetecilere ise “Üzümün yüzde 90’a yakını AB ülkelerine ihraç ediliyor, bu da bizim artımız, AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur’a, Tarım Bakanımıza teşekkür ediyoruz” diyerek cevap verdi. Toplantının tamamında ise tarım sektöründe işveren konumundaki, daha çok döviz kuru üzerinden ihracat yapan girişimcilerin karlılığı üzerinden istatistiksel veriler sundu.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır