DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Öztrak:’Ekonomide öngörülebilirlik ve güveni bitirdiler!’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Öztrak:’Ekonomide öngörülebilirlik ve güveni bitirdiler!’

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, AKP iktidarının ekonomi politikasını eleştirdi; ”2022 yılı Türkiye ekonomi tarihinde; – Şaha kalkan enflasyon, – Rekor kıran dış ticaret açığı, – İç taleple büyüyen ekonomi, – Bozulan gelir dağılımı, – Ve daha da artan ekonomik kırılganlıklarla, hatırlanacak.” ifadesini kullandı.

Öztrak açıklamasında,

”Önce “Çin modeli” dediler. Baktılar tutmuyor. Uydurdukları zırvaya, “Türkiye Ekonomi Modeli” dediler. Güya faiz düşecek, yatırım ve rekabet gücü artacak, ihracat ve sanayi üretimi şahlanacak, cari açık kapanacak ardından da enflasyon da düşecekti.
Sonuç ne oldu? Dedikleri ne varsa, tersi oldu. Büyümenin itici gücü yatırım ve ihracat değil, iç tüketim oldu. Net ihracatın büyümeye katkısı önce yavaşladı sonra negatife döndü. Büyüme 2022’nin ikinci yarısında hız kesti.
Faiz düşüreceğiz üretimi şahlandıracağız diyorlardı. Ekonomide öngörülebilirliği ve güveni bitirdiler. Dış ticarete açık tarım, sanayi gibi sektörlerimizde üretim ciddi darbe aldı. Büyümeyi hizmet sektörü sürükledi. 2022’de en hızlı büyüyen sektör ise %21,8 ile Finans oldu.
Peki, Hükümetin ekonomik tercihleri gelir dağılımını düzeltti mi? Ne gezer! Emeğin milli gelirden aldığı pay büyük darbe aldı. Ekonomi politikalarının amacı refahı artırmak, artan refahı adil paylaşmaktır. 2022’de sabit ve dar gelirli adına çok ciddi bir refah kaybı var.

”Deprem yüreklerimizde derin yaralar açtı. Bu yaralar öyle kolay kolay kapanmayacak. Kaybettiklerimizin acısını hep taşıyacağız. “Faiz sebep-Enflasyon netice” safsatası da ekonomik dengelerde ciddi yaralar açtı. Bu yaranın kapanması da zaman alacak.” dedi.

Türkiye’nin saygın iktisatçılarının olacaklar konusunda hükümeti uyardıklarını belirten Öztrakdı.” dedi; ”Bizler de çok uyardık. O dönemde de olmadık hakaretler ettiler. Şimdi ekonomide sebebi oldukları yıkımın ardından, bizden “helallik” isterler mi? Arsızlığı siyasi sermaye yapanlar, elbette isteyebilir.

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • Dolar DOLAR
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Euro EURO
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Sterlin İNG. STERLİNİ
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Frang İSV. FRANGI
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Kanada Doları KAN. DOLARI
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Çeyrek Altın ÇEYREK ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Gram Altın GRAM ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Bitcoin BITCOIN
  FİYAT DEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış