Format Haber

TTB: ‘Pandemide aylar öncesinde uyardığımız tsunaminin yaşandığını biliyoruz’

TTB: ‘Pandemide aylar öncesinde uyardığımız tsunaminin yaşandığını biliyoruz’
30 Kasım 2020 - 19:54

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi, özel ve vakıf hastanelerinin pandemi hastanesine dönüştürülmesi gerektiği çağrısında bulunarak “Durumun her geçen gün daha da kaygı verici boyuta ulaştığı ve aylar öncesinde uyardığımız tsunaminin yaşandığını biliyoruz” denildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), artan Covid-19 vakaları nedeniyle kamu hastanelerindeki yoğun bakımların yüzde 100’e yakının dolduğunu belirtti.

TTB tarafından yapılan açıklamada özetle şu ifadeler kullanıldı:

“Sağlık Bakanlığı ülkemizde mevcut yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 54.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı ise yüzde 71.3 olarak açıklanmasına rağmen bu rakamlar sadece Covid-19 hastaları değil, diğer tüm hastalar açısından da değerlendirildiğinde bizlere sahadan ulaşan veriler ile çelişmektedir. Türk Tabipleri Birliği’ne illerden ulaşan bilgiler Covid-19 servis ve yoğun bakımlarının  yüzde 100’ü ya da yüzde 100’e yakınının dolu olduğunu göstermektedir.

Birçok kamu hastanesinde yoğun bakım yatakları tamamen doludur.

“Özellerin çoğu Covid-19 hastası kabul etmiyor”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Her ilde bazı hastanelerin ‘temiz hastane’ statüsünde bırakılarak diğer hastaların sağlık hizmeti alımlarının devam etmesi salgın yönetimi açısından önemlidir. Ancak bu durum şu an özel hastaneler tarafından fırsata çevrilerek, ‘temiz hastane’ reklam sloganı olarak kullanılmakta ve hizmet ücretlerinde artışa gidilmektedir. Acil servisler dolu iken ve 112 acil hastalar için yer ararken özel hastanelerin birçoğu Covid-19 hastası kabul etmemekte veya sadece seçili hasta kabul etmektedirler.”

TTB daha fazla can kaybı yaşanmaması için önerilerini şöyle sıraladı:

-Ülkemizde dokuz aydır devam eden Covid-19 pandemisini esas olarak ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumları olan hastanelerde karşılanması stratejisinden vazgeçilmeli, toplumsal bulaşıcılığın önlenmesine yönelik tedbirler yaşama geçirilmeli.

-Yoğun bakım verileri sağlık çalışanları ve toplum ile şeffaf bir şekilde paylaşılmalı Covid-19 hastalarına uygun, yeterli donanım ve sağlık çalışanına sahip erişkin ve çocuk yoğun bakım yatak sayısı kamu ve özel-vakıf hastaneleri için ayrı ayrı açıklanmalı.

-Sağlık Bakanlığı özel ve vakıf hastanelerinin olanaklarını kamu iradesi ile yurttaşların hizmetine sunmalı.

-Pandeminin gelmiş olduğu vahim tablo göz önüne alınarak başlangıç olarak özel ve vakıf hastaneleri için çıkarılan genelge uygulanarak, SGK ödemeleri de yapılarak her il için tüm hastaneleri sürece dahil eden değerlendirmeler yapılmalıdır. Yoğun bakım ihtiyaçlarında il içi ve iller arası hastaneler için iyi bir koordinasyon kurularak, Covid-19 hastalarını kabul etmeleri sağlanmalı.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır