DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

S-400 Üzerinden Türkiye’nin egemenlik hakkı ihlâl edilmek mi isteniyor?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
S-400 Üzerinden Türkiye’nin egemenlik hakkı ihlâl edilmek mi isteniyor?

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın S-400‘ler için; “Türkiye’ye alternatif sunduk, tam olarak ne yapmaları gerektiğini biliyorlar” ifadesi tepki çekti. CNN Türk’e konuşan Wendy: “S-400 konusu teknikle alakalı bir şey değil. S-400‘ler için Ankara’ya alternatif sunduk, ne yapmaları gerektiğini biliyorlar. Umarız ortak bir yol buluruz. Karar onların.” ifadesini kullanmıştı. 

Diplomatik kaynaklara göre ABD ya S-400’ü ülkeden çıkarın ya da iade edin pozisyonunda duruyor! Üstelik ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy ‘in S-400 konusunun ‘teknik’ olmadığının söylemi ‘siyasi’ bir araç olarak olarak ABD’nin S-400 üzerinden Türkiye’nin egemenlik haklarını tartıştığı sorusunu gündeme getirdi.

Türk tarafından sızan bilgilere göre ise ABD tarafı S-400 konusunda yeni bir teklif sunmadı. Buna göre S-400 hava savunma sistemlerinin ABD’nin tepkisine rağmen aktive edileceğini vurguluyor.

Konuyla İlgili olarak Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar twetter hesabından şu paylaşımı yaptı: ”Türkiye S-400’leri askeri bir zorunlulukla aldı, keyfe keder değil. Neden Türkiye gibi bir ülkeyi HSS’siz, yalnız, güvensiz ve ötekileştirmiş bıraktınız? Neden terör örgütü dediğiniz PKK’nın türevlerini (YPG/PYD/DSG) ve FETÖ’yü himaye ettiniz, fonladınız ve yönlendirdiniz?”

YORUM YAP