DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

‘S-400’ler yüzde 100 bizim kontrolümüzde olacak!’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
‘S-400’ler yüzde 100 bizim kontrolümüzde olacak!’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD, Patriot konusunda garanti vermiyorsa diğer müttefiklerimizden de biz pekala hava savunma sistemi alabiliriz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TRT Haber özel yayınında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, S-400 ve Türkiye’ nin Hava Savunma Sistemi’ ne ilişkin ABD ile yapılan görüşmeler hakkında şunları söyledi:

”ABD’nin şunu kabul etmesi lazım; Türkiye Cumhuriyeti bir savunma sistemini bir başka ülkeden bir kere satın aldı. Bu bitmiştir. Bundan sonra Türkiye’nin kendi hava savunma sistemini üretmeye başladığı güne kadar bizim ihtiyacımız var. Bundan sonraki satın alacağımız ürünlerle ilgili bizimle iş birliği yapması ve garanti vermesi lazım. S-400’ler meselesi… Bu, yüzde 100 bizim kontrolümüzde olacak. Zaten eğitim çalışması var. Bizim mühendislerimiz, bizim askerlerimiz kontrol edecek. Kullanım aşamasında bursa herhangi bir Rus askeri Türkiye’de bulunmayacak.” dedi.

Hava Savunma Sistemleriyle ilgili Fransa’ nın da bir dönem teklifi olduğunu söyleyen Çavuşoğlu şunları söyledi:

”Macron bizi arayarak bir hava savunma sistemini bize göndereceklerini söylediler. Daha sonra ilişkilerimizde gerginlik olunca bu kararından vazgeçtiler. ABD bize patriot konusunda bize garanti vermiyorsa diğer ülkelerden de alabiliriz. İlla Patriot olması şart değil. ABD, Patriot konusunda garanti vermiyorsa diğer müttefiklerimizden de biz pekala hava savunma sistemi alabiliriz.”

YORUM YAP