Format Haber

Sağlık Bakanı Koca’ dan merakla beklenen açıklama: ‘Korona aşılarımız geliyor!..’

Sağlık Bakanı Koca’ dan merakla beklenen açıklama: ‘Korona aşılarımız geliyor!..’
25 Aralık 2020 - 0:02

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilkent Yerleşkesi’ndeki Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından Çin aşısının pazar’ı pazartesi’ye bağlayan gece Çin’den yola çıkacağını söyledi. Bakan Koca ayrıca ilk etapta 9 milyon kişiye aşı yapılacağını belirtti.

Basın toplantısında Çin aşısı yanında BioNTech aşısının da mart sonuna kadar 4,5 milyon doz gibi alınabileceğinin planlandığı belirtildi. Tahminen ocak ayında bu aşıların 1 veya 1,5 milyon gibi bir kısmı ülkeye girmiş olacak. Açıklamalarda hem Sinovac hem Pfizer aşısının dünyadan daha ucuza alındığı vurgulandı.

Koca’nın bugün tespit edilen 3.218 yeni hastanın olduğunu söyleyerek, ”Aktif vaka sayısındaki düşüş devam ediyor. Aşının etkili olacağı müjdesini aldık. Şimdi aşılanıp etkisini görene kadar kendimizi daha iyi koruma zamanı. Güzel günlere tedbirle hazırlanalım.” dedi.

‘Çin Aşısı Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece yola çıkıyor.’

Koca’ nın açıklamalarından bazı satırbaşlıkları şöyle:

“Bu yıl, tüm dünyanın ortak bir amaç uğruna mücadele ettiği ancak henüz sonuca ulaşmadan sonlanan bir yıl olarak tarihe geçecektir. Tarih bu yılları, hastalığa adını veren 2019’dan başlayarak büyük salgın yılları olarak anacaktır.

”Bugüne kadar Almanya’da her 1 milyon nüfus başına 325 kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Sürü bağışıklığını uygulamaya çalışan İsveç’te 789, en çok vaka ve vefat sayılarına ulaşan ABD’de 984, virüste mutasyon görüldüğü iddiasıyla gündeme gelen İngiltere’de 994 kişi öldü. Türkiye’de ise milyon nüfus başına vefat sayımız 216’ya ulaştı…”

”Aşılar bir aksilik olmazsa Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece yola çıkıyor. Çin makamları da Türkiye’ye gönderilecek aşı dozları için onay işlemlerini tamamladılar. Bugünlerde dünya virüsün mutasyonuyla ilgili tedbirlere yoğunlaşmış durumdadır. Biz de gerekli tedbirleri vakit geçirmeden uyguladık. İngiltere bir mutasyon olduğunu ve bunun virüsün daha hızlı yayılmasına neden olduğunu ilan etti. Bu mutasyon eylül ayından beri mevcut.”

Salgının, gelişmiş olduğunu iddia eden ülkeyle, geri kaldığı sanılanı eşitlediğini dile getiren Koca, şöyle devam etti:

”Bugün en çok merak ettiğiniz konunun aşı olduğunu biliyorum. Huzurlarınızda bir kez daha neden inaktif aşı tercih ettiğimizi izah etmek istiyorum. Bilinen en kadim aşı yöntemi inaktif aşı yöntemidir. Virüs uygun ortamlarda çoğaltıldıktan sonra öldürülerek onun vücudu tanıması için enjekte edilmesi yöntemidir. Bu aşı türüyle ilk defa bağışıklama amaçlı aşılama yapılmıyor.”

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır