DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Sağlıkçılar hem pandemiyle hem de ‘şiddet virüsü’ ile mücadele ediyor

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Sağlıkçılar hem pandemiyle hem de ‘şiddet virüsü’ ile mücadele ediyor

Sağlık-Sen Nisan Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu yayınlandı. Buna göre Nisan ayı boyunca, 22 saldırganın karıştığı 15 şiddet olayında, 27 sağlık çalışanı şiddetin kurbanı oldu.

Mart ayında ise 22 saldırganın yer aldığı 16 şiddet olayında, 24 sağlık çalışanı şiddete maruz kalmıştı.

Pandeminin artan yükü sağlık çalışanlarının omuzlarındayken, sağlık işkolunda şiddet Nisan ayında da devam etti.

Nisan ayında yaşanan olaylarda Mart ayına göre düşüş yaşansa da mağdur sağlık çalışanı sayısının yüksek olduğu görüldü.

Sağlık-Sen Nisan Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu’ nun bazı ayrıntılar şöyle:

”Şiddet uygulayanların özellikle sağlık çalışanlarından yardım bekleyen hasta ve yakınları olduğu gerçeği görüldüğünde, durumun vahameti daha fazla gün yüzüne çıkmaktadır.

Yaşanan şiddet olaylarında sadece şiddete maruz kalan sağlık çalışanları etkilenmiyor, kurumdaki tüm çalışanlar “benim başıma da aynısı gelirse’ diye korkuyor. Ne yazık ki korktukları da başlarına bir şekilde geliyor. Sadece günü ve faili değişiyor.

Yapmış olduğumuz araştırmalarda, ‘sözlü veya fiziki şiddete maruz kaldınız mı’ sorusunu yönelttiğimiz 4 sağlık çalışanından 3’ü ‘evet’ cevabını vermektedir.

Oysa ortalığı kasıp kavuran COVID-19 virüsünün sağlık çalışanlarına bulaşma oranı yüzde 25’i bulmuyor.

Yani sağlık çalışanlarının şiddet görme oranı, virüs bulaşma oranından çok daha yüksek. Çünkü sağlık çalışanları, pandemiye karşı kendi önlemlerini alabiliyor ancak şiddete karşı bir önlem almaları mümkün olmuyor.

Sağlıkta şiddet bu boyuta gelmişken artık kınamaktan, söz söylemekten öteye gidilmesi gerektiğini herkesin kabul etmesi gerekir.

Nisan ayı verilerine baktığımızda, şiddete maruz kalan 27 sağlık çalışanından 10’unun kadın, 17’si ise erkek olduğunu görüyoruz.

15 olayın 13’ü hastane ortamında yaşanmış, 1 olay ilçe sağlık müdürlüğünde, 1 olay ise saha çalışmaları sırasında gerçekleşmiştir.

Yaşanan olaylarda;  13 doktor, 4 hemşire, 7 güvenlik görevlisi, 3 de diğer sağlık çalışanı mağdur olmuştur.

Yaşanan 15 vakanın 12’si hem fiili hem sözlü, 3’ü ise yalnızca sözlü olarak vuku buldu.

Yaşanan olaylarda;  13 doktor, 4 hemşire, 7 güvenlik görevlisi, 3 de diğer sağlık çalışanı mağdur olmuştur.

Olayları gerçekleştirenlere baktığımızda ise 5 olaya bizzat hastalar, 6 olaya hasta ve hasta yakınları, 3 olaya yöneticiler, 1 olaya ise magandalar sebep olmuştur.

Uygulanan cezai müeyyideler ise yine ezber bozmamıştır. Yaşanan olaylarda 11 saldırgan gözaltına alınıp serbest bırakılırken, 6 şahıs hakkında hiçbir işlem yapılmamıştır. Bunun yanında 3 saldırgan hakkında soruşturma başlatılırken,  2 saldırgan ise çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanmıştır.”

Genel Başkan Durmuş: 84 Milyonun Dahil Olduğu Toplumsal Bir Mücadele Başlatılmalı

Nisan ayı raporunu değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, şu açıklamalarda bulundu:

“Pandeminin tüm yükü sağlık emekçilerinin omuzunda. Sağlık çalışanları hem pandemiyle hem de şiddet virüsü ile mücadele ediyor. Şiddet artık öyle can yakıcı hale geldi ki sağlık sistemini tehdit ediyor. Bugün 4 sağlık çalışanından 3’ü bir şekilde şiddet gördüğünü söylüyor. Bu çok vahim bir durum. Şiddet mağduru bir sağlık ordusundan bahsediyoruz. Bu insanların vazifesinin şifa dağıtmak olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle şiddete karşı çıkmak, kınamak, söylem üretmek artık yetmiyor. Şiddetin önüne geçmek için 84 milyonun dahil olduğu toplumsal bir mücadele başlatılmalıdır. Bunun için de yetkililer şiddeti önleyecek bir eylem planını ivedi bir şekilde hayata geçirmelidir.”

YORUM YAP