DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Savunma sanayiinde Girişimci Yatırım Fonları artıyor

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Savunma sanayiinde Girişimci Yatırım Fonları artıyor

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Nuri Demirağ Konferans Salonu’nda Yenilikçi ve İleri Teknolojiler Katılım Girişim Sermayesi Yatırım Fonu İmza Töreni düzenlendi.

Bu fonlar ile Savunma Sanayiinde girişimcilerin finansmana erişimi hızlanacak.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir,  SSB himayesinde, Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ (SSTEK) liderliğinde, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ortaklığıyla bir yola çıktıklarını ifade ederek

“Bu fonla amacımız, savunma sanayimizin dışa bağımlılığını azaltmak kadar, özellikle yenilikçi teknolojilere, dinamik genç kitleye girişim sermayelerimizin önünü açmak, onlara destek olmak. Fonun faaliyetlerine bugün atacağımız imzalardan sonra başlıyoruz. Fonla yerli ve milli üretim hedeflerinin desteklenmesiyle orantılı olarak, ithalatı değil ihracatı hedefleyen, sadece iç kullanımı değil önemli ölçüde dış pazarı hedefleyen bir yola çıkacağız.” dedi.

Nitekim Savunma Sanayi, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 11,7, ikinci çeyreğinde yüzde 40,5 büyümeyle Türk ekonomisinin büyümesine önemli katkıda bulundu.

Bu fonlar, Savunma Sanayii alanında çalışan şirketler, KOBİ’ler, araştırma kuruluşları, üniversitelerin katılım ve desteği sağlanarak sektörün kendi ekosistemini oluşturması açısından önemli aşama görülüyor.

İlk çeyrekte 11,7 ikinci çeyrekte ise 40.5 büyüme sağlandı

2002 yılının birçok alanda olduğu gibi savunma sanayisi için de bir milat olduğunu vurgulayan İsmail Demir, o dönem 60 civarında olan savunma sanayisi projelerinin bugün 750’yi geçtiğini bildirdi.

Demir, savunma sanayisinde 1500’den fazla firmanın faaliyet gösterdiği bilgisini vererek bu şirketler arasında dünyada ilk 100’e giren birçok firma olduğunu dile getirdi.

 

YORUM YAP