Format Haber

Selçuk Özdağ, ‘oyumuz % 1-1.5 gözüküyormuş; madem öyle neden her akşam ağzınızda Gelecek Partisi var?’

Selçuk Özdağ, ‘oyumuz % 1-1.5 gözüküyormuş; madem öyle neden her akşam ağzınızda Gelecek Partisi var?’
08 Haziran 2020 - 21:40

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Sivil Toplum Halkla İlişkiler Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Doğanalp Haber Ajansı’nda Hakan Özen ‘in konuğu olarak gündeme dair soruları cevaplandı.

Video konferans ile yapılan görüşmede Selçuk Özdağ, Gelecek Partisi’nin kuruluşunun nedenleri ve AK Parti’ de verdiği demokrasi mücadelesine ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Özdağ, Adalet ve Kalkınma Partisi’ nini kurulduğu andan vesayetçi  yapılarla mücadele iddiası taşıdığını; Türkiye’ nin özgürleşmesi için basın özgürlüğü, fikir inanç teşebbüs hürriyetine noktasında önemli mesafeler kaydettiğini söyledi.

Özdağ, Çözüm sürecini baştan desteklediğini ama terör örgütünün sözde liderinin Diyarbakır’ da mektubun okunmasını kabul etmediğini; devletin imkanlarını kullanarak Hükümeti ‘terbiye’ etmeyi isteyen, santaj yapan cemaatçi gurubun 17-25 Aralık’ taki operasyonuna da karşı çıktığını söyledi.

‘Ancak burada bazı iddialar vardı ve 3 bakanın Yüce Divan’a gitmesi gerekiyordu; gitmediler; buna da itiraz ettik,’ dedi.

Yerel seçimlerde ittifak ‘a da karşı çıktıklarını beliren Özdağ,  bu süreçte hemen istifa mekanizmasını neden çalıştırmadığı sorusuna, önce parti içi demokrasi kanallarını kullanmak istediği söyledi. Ama giderek artan şekilde ‘demokrat aklı’  arka plana atmak isteyen bir yapı ortaya çıktığını ve buna karşı da pek çok defa uyarıcılık görevini yerine getirdiğini söyledi.

Selçuk Özdağ çıkarılan kanunlarda çekincelerini belirttiği örnekler olarak, dokunulmazlıkların kaldırılması, gazetecilerin tutuklu yargılanması, Türkiye’ de Büyükşehir yasasını gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ ne de eleştirilerini yönelten Özdağ yönetimde demokrasi lehine karar süreçlerini düşünürken, ‘kişiye endeksli bir yapıya dönüştüğü söyledi.

Özdağ, ‘bugün milletvekilleri çalışkanlıklarıyla değil de Ankara’ ya, Genel Merkez’ e ‘selam çakmalarıyla’ tekrar milletvekilliklerini devam ettirebilirler.’ Dedi.

Selçuk Özdağ, erkler ayrılığı, güçler dengesinin önemine vurgu yaptı. Aynı zamanda Siyasi Partiler Yasası, Seçim Kanunu, YSK, Meclisin İç Tüzük çalışmalarındaki değişikliklerle, milletvekilliği seçiminde tercihli oy kullanma dahil, gerçek bir Avrupa tipi kuvvetli Meclis’e evrilmenin ve güçlü milletvekilliğinin olması gerektiğine işaret etti.

Eğer partilere demokrasi gelirse TBMM’ ne demokrasi gelir, Türkiye’ ye gelir.

Özdağ Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ nden ‘çok hızlı bir şekilde’ vazgeçmemiz gerekir, dedi.

Gelecek Partisi’nin gündeme dair her alanda hazırlıklarlı olduğunu, çalışmalar yaptığını belirten Selçuk

Özdağ, partinin kuruluşu altı ay oldu, görev dağılımı ve teşkilatlanma çalışmaları yanında bunun zaten 3 ayı koronavirüs tedbirleriyle geçti; biz siyasi örgütlenmemizle ve mesajlarımızla toplumda farkındalık yarattığımıza inanıyoruz, dedi. ‘ İktidar partisine göre anketlerde bizim  oyumuz % 1-1.5 gözüküyormuş; madem öyle neden her akşam ağzınızda Gelecek Partisi var? Neden bizi her  akşam suçluyorsunuz?…

Bütün konularla ilgili sayın Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu inandıklarını söylüyor; biz herkesle her televizyonda tartışmaya açığız. Bizi televizyonara davet etsinler, bize her konuda soru sorabilirler.’

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır