Format Haber

Seyahat harcamaları son 6 yıldır rekor seviyede arttı

Seyahat harcamaları son 6 yıldır rekor seviyede arttı
02 Haziran 2020 - 1:16

Kamu bankaları öncülüğünde yeni kredi paketleri arasında tatil kredisi de yer aldı; korona virüs salgını nedeniyle yavaşlayan ekonomiyi canlandırmak için atılan bu adım sektörde olumlu karşılandı. Tatil destek kredi paketinin amacı olarak “müşterilerin tatil ve seyahat giderlerinin finansman ihtiyacının uygun şartlarda sağlanmasının yanı sıra, turizm sektörünü desteklemek” olduğu ifade edildi.

Kredi paketinin yılın ilk yarısına yaklaştığımız bugünlerde turizm sektörünü nefes aldırması beklenirken, geçen yılın tatil ve seyahat için 30,2 milyar lira harcama yapıldı.

Seyahat harcamaları son 6 yıldır rekor seviyede arttı

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) 2019 E-ticaret Raporu verilere göre, dijital ortamda yapılan tatil ve seyahat harcamaları son 6 yıldır rekor seviyede artıyordu.

Aylık ziyaretçi sayısı 15 bin ve üzeri olan internet siteleri baz alınarak hazırlanan raporun ilgi çekici bir yönü, tatil ve seyahat harcamaları rekor kırarken, bu hizmeti veren internet sitelerinin sayısının sürekli azalması.

2013 yılında tatil ve seyahat hizmeti satan 234 internet sitesinin yıllık cirosu 5,1 milyar lira iken, 2018’de internet sitesi sayısı 95’e kadar gerilemiş, ciro ise 22,9 milyar liraya yükselmişti.

Site sayısındaki düşüş 2019’da da sürdü. 77 online mağazaya kadar gerileyen sektörün yıllık cirosu ise yüzde 32’lik artışla 30,2 milyar liraya ulaştı. Rapor, mağaza sayısı yüzde 67 azalsa da söz konusu pazardaki 6 yıllık büyümenin yüzde 500’e yaklaştığını ortaya koydu.

Bu yıl koronavirüs etkisi nedeniyle yavaşlayan tatil ve seyahat harcamalarının geçen yıl rakamlarını tutturması pek mümkün görünmüyor; ancak kredi destekleri ve korona salgını önlemlerinin ardından gelen kısmi de olsa ‘normalleşme’ adımlarının yılın diğer yarısı için olumlu etkileri olacak.

Nitekim Hükümetin Antalya, Muğla, Aydın gibi turizm kentlerine seyahat yasağını kaldırması, acentaların satışlarda koşulsuz iptal imkânı sağlaması gibi birçok teşvikler sekörde şimdiden canlılık işaretini vermeye başladı.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır