reklam
reklam
DOLAR 32,6553 % -0.44
EURO 34,9881 % -0.76
STERLIN 41,4020 % -0.7
FRANG 36,7963 % -0.21
ALTIN 2.428,58 % -0,68
BITCOIN 65.182,33 -0.792
reklam

SGK PRİM YAPILANDIRMASINDA SON TARİH 31 MART

Yayınlanma Tarihi : Google News
SGK PRİM YAPILANDIRMASINDA SON TARİH 31 MART
reklam

SGK İl Müdürü Yavuz KURT, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yapılandırılan prim borçlarının peşin ve birinci taksit ödemeleri için son günün 31 Mart olduğunu hatırlattı. Yavuz Kurt açıklamasında, yapılandırmanın SGK’nın alacak stokunun eritilmesi, devletle barışarak temiz bir sayfanın açılması, işverenlerin geçmiş dönemlere ait prim borçları sebebiyle katlanmak zorunda oldukları finansman yükünün azaltılması ayrıca prim borçlarını ödemek veya ihya etmek suretiyle emekliliğe hak kazanacaklar için önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

Bu kapsamda, 30 Aralık 2020’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılandırılan SGK alacaklarının peşin ve ilk taksit ödeme müddetinin 31 Mart 2021’e kadar uzatıldığını anımsatan Kurt, şunlara değindi:
“Söz konusu düzenleme ile sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primi (GSS), işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı, malullük ve görev malullüğü sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar ve Bağ-Kur sigortalılarının daha evvel durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar tekrar yapılandırıldı. Yapılandırma için ülke genelinde e-Devlet, e-SGK ve Sosyal Güvenlik Merkezlerimize 2,1 milyon vatandaşımız başvurdu. Yapılandırılan toplam alacak 101 milyar lirayı aştı ve bugüne kadar 7,4 milyar lira tahsilat gerçekleştirildi.”
Bununla birlikte Bağ-Kur’lulara da önemli avantajlar getirildiğini belirten Kurt, 31 Mart 2021’e kadar yapılandırma ödemelerinin yapılması halinde, durdurulan hizmet süreleri ihya edilecek.” ifadesinde bulundu.

Ayrıca GSS prim borçlarının 30 Nisan 2021’e kadar peşin yahut taksitler halinde ödenmesi durumunda gecikme cezasının ve zammının tamamının silineceğini yalnızca ana para borcunun ödeneceğini belirtti.
İdari para cezalarının ise %50’si ile gecikme cezaları ve zamları siliniyor! Buna göre 31 Ağustos 2020 günü veya bu tarihten önce yapılan tespitlere ilişkin olup henüz ödenmemiş olan cezaların % 50’si ile işleyen gecikme cezaları ve zamları silinecek. Bunun yerine, kalan ceza tutarı ile bunun üzerinden Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın peşin ya da taksitle ödenmesi yeterli olacak.

Son olarak taksitle ödemeyi tercih edenler için ikişer aylık periyotlarda 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitle ödeme imkanının getirildiği, daha evvel uygulanan hacizlerin, bu kanuna nazaran yapılacak ödemeler nispetinde kaldırıldığı da anımsatıldı.

reklam

YORUM YAP