DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

‘Siyasetin-Partilerin-Adayların finansmanında şeffaflık önemli’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
‘Siyasetin-Partilerin-Adayların finansmanında şeffaflık önemli’

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in siyasetçilerin araçlarına çantalar dolusu para konulduğu iddialarına, ”Bu iddia suç örgütü lideri olarak tanıtılan birisine ait. Bunu görmezden gelebilir misiniz?” dedi.

Çiçek, Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren’e konuştu.

Cemil Çiçek, siyaset ve finansmanına ilişkin, “Siyasetin finansmanı, partilerin finansmanı, adayların finansmanı… Bu üç konuda şeffaflık önemli” dedi.

Çiçek, “ABD gibi bazı ülkelerde bu konu yasalarla düzenlendiğini, belli ölçülerde şeffaflığın sağlandığını belirtti.

“Biz geçmişte, Yeni Anayasa için dört parti arasında -Ak Parti, CHP, MHP, HDP- uzlaşma komisyonu kurulduğunda üç konu üzerinde çalıştık. Yeni anayasa, -59 madde için uzlaşma sağlanmıştı- İç Tüzük ve Siyasi Etik yasası. Siyasi Etik Yasası komisyonuna Ak Parti’den Köksal Toptan, CHP’den Oktay Ekşi, MHP’den Sümer Oral ve HDP’den Adil Zozani seçilmişti. 3-4 maddelik bir yasa öngörülüyordu. Bu ölçüler gelirse siyasette adam kalmaz, denilerek reddedildi” diye konuştu.

Çiçek, şöyle konuştu:

“Ortalıkta siyasetçilerin araçlarına çantalar dolusu para konulduğu iddiaları var. Bu iddia suç örgütü lideri olarak tanıtılan birisine ait. Bunu görmezden gelebilir misiniz?” dedi.

Cemil Çiçek, Sedat Peker’in açıklamalarıyla ilgili olarak daha önce de, ”Binde biri bile doğruysa felaket, savcılar harekete geçmeli!” demişti.

YORUM YAP