DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Spil Şifalı Otlar Festivaline Davet!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Spil Şifalı Otlar Festivaline Davet!

Manisa Şehzadeler Belediyesi yöresel şifalı otları tanıtmak ve Anadolu’nun bitki çeşitliliğine dikkat çekmek amacıyla kültürel bir etkinlik düzenliyor. 24. Dönem Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş’ ın önerileri ve Şehzadeler Belediyesinin girişimleriyle başlatılan organizasyonun festival havasında geçeceği tahmin ediliyor.

Belediyenin konuyla ilgili açıklamasında, ‘halkımızın binlerce yıldır doğadan toplayıp sofrasına koyduğu ve faydalarının dilden dile aktarıldığı şifalı bitkilerimizi ve şifalı otlarımızı tanıtmak amacıyla bir festival düzenlemeye karar verdik.’ ifadesi kullanılıyor.

Belediye tarafından yapılan duyuru şöyle:

‘Ülkemiz şifalı bitkiler açısında adeta bir cennettir. Anadolu coğrafyasında 12 bin çeşit şifalı bitki yetişmektedir. Bunun 4 bini endemik yani sadece ülkemize özgüdür. Manisa Spil Dağı’nda 78 çeşit endemik şifalı bitki bulunmaktadır.

Bu kadar geniş bitki çeşitliliğine sahip bir bölgede bulunup bunları tanımamak ve tanıtmamak büyük bir eksiklik olacaktır. Şehzadeler Belediyesi olarak bizler, halkımızın binlerce yıldır doğadan toplayıp sofrasına koyduğu ve faydalarının dilden dile aktarıldığı şifalı bitkilerimizi ve şifalı otlarımızı tanıtmak amacıyla bir festival düzenlemeye karar verdik.
Her bahar başlangıcında şifalı otlarımızı tanımak, doğadan toplayıp halkımıza ulaşmasına öncülük etmek, çevremize ve doğamıza sahip çıkmak için gelecek yıllarda da festivallerimize devam edeceğiz.

Kadınlarımızın yaptığı birbirinden leziz şifalı otlardan oluşan yemeklerin yarıştığı, çocuklarımızın papatyalarla ve şifalı otlarla buluştuğu, halkımızın doğadan tertemiz şekilde toplanan otları alıp evlerine gönül rahatlığı ile götürebildiği bir ortamı hazırlamak için çalışacağız. Sizlerle birlikte çıkacağımız bu yolculuğun her yıl bir öncekinden daha güzel hale geleceğine inanıyoruz.

Dağlardan ve bahçelerden topladığı şifalı otları festival alanındaki stantlarda satmak isteyenleri, düzenleyeceğimiz ödüllü “ Şifalı Bitkilerden Yapılan Yemekler Yarışması”na katılmak isteyenleri belediyemiz ile irtibata geçmeye davet ediyoruz.

Manisa Kurşunlu Han içerisinde 25 Mart 2022 Cuma günü saat 10.00 – 18.00 arasında düzenlenecek olan Spil Şifalı Otlar Festivaline tüm halkımızı davet ediyoruz. Baharın başlangıcında yöresel halk oyunları, türküler eşliğinde şifalı otları satın alabileceğiniz, saçta yapılan otlu saç pideleri tadabileceğiniz bu festivalde güzel bir gün geçireceğinize inanıyoruz.”

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik tarafından hayata geçirilen Spil Şifalı Otlar Festivali için 25 Mart Cuma günü saat 10:00 da Manisa Kurşunlu Han’da düzenlenecek etkinliğin büyük bir ilgiyle karşılanması bekleniyor.

YORUM YAP