Format Haber

Suriye’de terör örgütü PKK/PYD’nin Ayn İsa’dan çıkarılması için hazırlıklar sürüyor

Suriye’de terör örgütü PKK/PYD’nin Ayn İsa’dan çıkarılması için hazırlıklar sürüyor
19 Aralık 2020 - 1:24

Terör örgütü YPG ile Türkiye’nin destek verdiği Suriye Milli Ordusu (SMO) Ayn İsa’da karşı karşıya geldi. Bir süredir ateş çemberine alınan bölgenin terörden temizlenmesi için operasyonlar planlanıyordu. Ayn İsa kasabası Barış Pınarı Harekatı bölgesinde yer alan Tel Abyad’ın güneyinde yer alıyor.

SMO’dan bir kaynak, kasabanın bir bölümüne sızıldığını ve çevrede bazı tarım arazilerinin ele geçirildiğini belirti. Ayrıca Suriye Milli Ordusu (SMO) birliklerinin Ayn İsa eksenindeki Mushayrifa ve El-Cezbel köylerini PKK/YPG terör örgütünden kurtardığı haberleri alınıyor. Civarda Rus güçlerinin 2 kontrol noktasından çekildiği de gelen bilgiler arasında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan net mesaj vermişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Ekim’de “Suriye’de halen var olan terör bölgeleri ya bize söz verildiği şekilde temizlenir ya da biz gider bunu kendimiz yaparız” sözleriyle vermişti. Ardından 24 Ekim’de “Orada bir terör devleti kurma gayreti var. Türkiye, sınırlarının dibinde böyle bir terör devleti kurulmasına asla izin vermeyecektir. Ne gerekiyorsa onu yapacak ve terör bataklığını kurutacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Ayn İsa, Fırat’ın doğusundaki petrolün batı yönündeki sevkiyatında stratejik önemde

Ayn İsa kasabası, Türkiye sınırındaki Tel Abyad’ın yaklaşık 40 kilometre güneyinde kalıyor. Burası terör örgütünün sözde başkenti olarak gördüğü bir yer; ancak bu bölgenin asıl stratejik yanı Fırat’ın doğusundaki petrolün batıya sevk edilmesinde önemli bir rol oynaması. Ayn İsa önemli Suriye şehirlerini birbirine bağlayan ve arada Rus-Türk devriyelerinin bulunduğu M4 karayolu üzerinde yer alıyor. M4 karayolu Halep’ten Menbiç’e uzanıp Rakka’ya bağlanan ve oradan da Haseke üzerinden Irak’a kadar açılan stratejik bir alanı kapsıyor. Ayn İsa ise yolun altında kalıyor.

Yani bu bölgenin teröristlerden temizlenmesi PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin bölgeden çıkarılmasında büyük bir rol oynayacak.

Terör örgütünün sözde lider kadrosunun da kasabadan çıkarak Rakka’ya geçtiği belirtiliyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre bölgeye yönelik SMO’ nun da Ayn İsa’ ya yönelik tahkimatları sürüyor.

Öte yandan Türkiye, Rusya ile anlaşmalı olarak İdlib’de Suriye Ordusu’nun kontrol ettiği bölgelerdeki Gözlem Noktalarını geri çekmeye başladı. Buna karşılık Ayn İsa da teröristlerin Türkiye’nin destek verdiği Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından ele geçirilmesi bekleniyor. Terör örgütünün sözde lider kadrosunun da kasabadan çıkarak Rakka’ya geçtiği belirtiliyor.

Rakka’ da ise ABD ve Fransız askeri güçleri varlıklarını sürdürüyor. Fransızlar, halihazırda Deyrizor, Haseke ve Rakka illerinde 4 askeri noktada bulunuyor. Konuşlandıkları askeri noktaların tümünü ABD askerleriyle ortak kullanıyorlar.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır