DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

TARAFLAR, ŞÜPHELİNİN FİDAN DİKMESİ ŞARTIYLA UZLAŞTI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
TARAFLAR, ŞÜPHELİNİN FİDAN DİKMESİ ŞARTIYLA UZLAŞTI

Türkiye genelinde 1 Ocak 2017’den itibaren yaygın bir şekilde hayata geçirilen ve yargı reformuyla daha etkin hale getirilen uzlaştırma uygulaması ile ceza uyuşmazlıkları dava konusu olmadan çözüme kavuşturuluyor.

Ceza uyuşmazlıklarda alternatif çözüm yöntemlerinden olan uzlaştırmayla ihtilaflar daha kısa sürede çözülürken toplumsal uzlaşı kültürünün gelişmesine katkı sağlanıyor. Uyuşmazlıkların rızaya dayalı bir şekilde çözüme kavuşturulmasına imkan veren uzlaştırma ülke genelinde başarıyla uygulanıyor.

Düzce’de tartıştıkları Ö.Ç.’yi yaralayan İ.C.B, S.B. ve M.H.T hakkında “kasten yaralama” suçundan soruşturma başlatıldı. Dosya, suçun uzlaşma kapsamına girmesi nedeniyle Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosunca görevlendirilen uzlaştırmacıya verildi.

Uzlaştırmacının görüştüğü müşteki Ö.Ç., şüphelilerin kişi başı 40 fidan alarak kentteki okul ve uygun yerlere dikilmesini istedi. Şüpheliler de müştekinin uzlaşma teklifini kabul ederek Düzce Orman İşletmesi Fidanlık Müdürlüğünden toplam 120 fidan satın aldı. Uzlaştırma sonucu alınan fidanlar, şüphelilerin yakınları tarafından kentin farklı noktalarında toprakla buluşturuldu.

982 BİN DOSYA MAHKEMEYE GİTMEDEN UZLAŞMAYLA SONUÇLANDI

Ceza uyuşmazlıklarının daha az masrafla ve daha kısa sürede çözümünü sağlayan uzlaştırma, tarafların memnuniyeti ve uzlaşması temelinde uygulanıyor. Suç faillerinin topluma kazandırılmasını, mağdurların da haklarının korunmasını amaçlayan uzlaştırmayla bugüne kadar 982 bin 829 dosyada uzlaşma sağlanırken, müzakeresi tamamlanan dosyalarda uzlaşma oranı yüzde 83 oldu.

YORUM YAP