Format Haber

TCMB faizi 200 baz puan artırdı; piyasa kararı olumlu karşıladı

TCMB faizi 200 baz puan artırdı; piyasa kararı olumlu karşıladı
24 Eylül 2020 - 21:51

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,25’ten yüzde 10,25’e yükseltilmesine karar verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 24 Eylül tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizde 200 baz puanlık artırıma gidildiğini duyurdu.

Merkez Bankası karar metninde;

”Güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir. Enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması amacıyla Ağustos ayından itibaren atılan sıkılaştırma adımlarının güçlendirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Kurul, dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizinin 200 baz puan yükseltilmesine karar vermiştir” denildi.

Piyasalar olumlu karşıladı 

Kurul öncesi piyasaların genel beklentisi faiz’in artırılmayacağı yönündeydi; ancak sürpriz karşılanan faiz artışı olumlu karşılandı. Dolar euro’da gevşeme görüldü. Türk Lirası değer kazandı.
Ekonomist Mahfi Eğilmez sosyal paylaşım hesabı Twetter’ da konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:
”TCMB faizi 200 baz puan artırdı.

(1) TCMB faizi bir önceki toplantıda artırsaydı kur bu kadar yükselmemiş, rezervler de harcanmamış olurdu.

(2) Faizi artırarak kazanılan sürede yapısal reformlara başlamazsak bir süre sonra faizi tekrar artırmak zorunda kalırız.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    © Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır