DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Trafik Kasko Bedelleri El Yakıyor!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Trafik Kasko Bedelleri El Yakıyor!

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından zorunlu mali sorumluluk sigortasında tarife esaslarındaki değişiklikle 2022 yılı Eylül ayından itibaren zorunlu trafik sigortasında azami prim tutarlarındaki artış eylül itibarıyla yüzde 1.5 değil yüzde 4.75 olarak uygulanacak. Yönetmeliğin 11. maddesinde yapılan değişiklikle “2022 yılı Şubat ayından itibaren aylık yüzde 1.5 (bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden) olarak” ibaresinden sonra gelmek üzere “2022 yılı Eylül ayından itibaren aylık yüzde 4.75 (bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden) olarak” ibaresi eklendi.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, sigorta ve kasko ücretlerindeki artışlar dikkat çekerek vatandaşın mağdur edildiğini söyledi.

Özgür Karabat,sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda sigortalama işlemlerine gelen zamları eleştirerek sigorta şirketlerinin usulsüzlüklerine değindi.

Karabat’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar şöyle:

1) Finans sektörü darmadağın olmuş durumda. Bankacılıkta yaşanan kredi sorunları arşa ulaştı, onu biliyoruz. Şimdi de sigorta sistemi sarsılıyor.

İnsanlar, araçlarına trafik sigortası ve kasko yaptıramaz hale geldi.

2) Her 5 araçtan birinin zorunlu trafik sigortası yok. Bu ne demek? Yollarda serseri mayınlar var ve bunlar her gün mal ve can kayıplarına neden oluyor. Giden can geri dönmez ama maddi zararın tanzimi zorlaşıyor. Masum vatandaşlar büyük mağduriyet yaşıyor.

3) Eylül ayından itibaren zorunlu trafik sigortasına yüzde 20 zam geldi. Ama yalan! Çünkü son 1 yıldaki artış 3-4 kattan aşağı değil. Kaskolarda da aynı durum var. Üstelik şirketler kanunla yasak olmasına rağmen keyfine göre sigorta yapıyor.

4) Başkanlığını RTE’nin yaptığı Türkiye Varlık Fonu’nun sigorta şirketi Türkiye Sigorta dahi, zam gelecek bahanesiyle günlerce sigorta işlemi yapmadı. Kamu şirketi bile suç işledi. Ülkenin geldiği duruma bakar mısınız!

5) Böyle giderse 1 seneye kalmaz yollarda her 3 araçtan biri sigortasız hale gelir. Pahalı diye muayene yaptıramayan yüzbinlerce aracı da siz hesaba katın. Yollardaki hayati risklerin ne kadar büyüdüğünü gözünüzün önüne getirin.

6) AKP’nin tahrip etmediği bir sistem yok. Stratejik sektörlerden birisi olan sigortacılığı dahi riskli konuma getirdiler. Yabancıların sektördeki payı yüzde 70’i aşmıştı. Günümüzde yüzde 60’lar civarında. Yine de çok yüksek.

7) Uluslararası finans sistemi sigortacılık sektöründe resmen at koşturuyor. Piyasa fiyatlarını istedikleri seviyelere çıkarabiliyorlar. Sigorta kapsamlarını daraltıp, tüketiciyi herhangi bir hasar durumunda mağdur ediyorlar. AKP de bunlara göz yumuyor.

8) Ülkede işini düzgün yapan her zaman cezalandırılıyor. Verginizi eksiksiz ödüyorsunuz, size teşvik amaçlı mükâfat yok ama beşli çete vergisini ödemez tek kalemde silinir.

Hasarsızlık indirimi de benzer bir durumda…

9) Hasarsızlıkta 7’nci basamaktaki indirim oranı %45’ten 42’ye, 6’ncı basamakta %30’dan 22’ye, 5’inci basamakta da %15’ten 10’a indirildi. Böylece dikkatli araç kullananlardan her yıl daha fazla para alınacak. Alın size mükâfat!

10) Zorunlu trafik sigortası ve kasko, özellikle ticari araçlar için önemli bir maliyet kalemi haline geldi. Pahalı akaryakıt ile mücadele eden ticari araç sahipleri, bir de sigorta masrafı ile karşı karşıya kalıyor. Bu durum, enflasyona da olumsuz yansıyor.

11) Bu işin seçimi bekleyecek durumu yok. Hükümete çağrıda bulunuyorum. Çok acil sigorta ve kasko teşvikleri getirin. Araç muayene fiyatlarına indirim yapın. Yollarda hayatlar yok olup gitmesin.”

YORUM YAP