Format Haber

“TÜFE üç haneye yükseliyor, fakirleşerek büyüyoruz”

“TÜFE üç haneye yükseliyor, fakirleşerek büyüyoruz”
15 Haziran 2022 - 13:44

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi toplantısında TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, ekonomiye dair görüşlerini açıkladı. Ekonomik verilere dikkat çeken Turan, “TÜFE üç haneye yükseliyor, fakirleşerek büyüyoruz” dedi. TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan ise enflasyon seyrindeki yüksek artışa dikkat çekerek riskleri vurguladı.

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan Türkiye’ de faiz indirimleri yapılırken enflasyonla mücadelede tüm dünya faiz artırdığı belirtti; ‘İktisat bilimi ve dünyadaki uygulamalarla çelişen politikaları sürdürmemeliyiz’ eleştirisinde bulunan Turan,  ”Biz tersi bir politika izliyoruz” dedi.

“Rekabetçi kur ve cari fazla politikaları günümüze uyumlu değil ve istenilen sonucu vermiyor. Artan risk seviyesi sürdürülemez, geleneksel politikalara dönmeliyiz. İzlenen ekonomi politikalarıyla gelirlerimiz eriyor. TÜFE üç haneye yükseliyor, fakirleşerek büyüyoruz” dedi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan da konuşmasında enflasyondaki artış hızının daha önce görmedikleri bir düzeyde olduğunu vurguladı. “Ekonomiyi istikrarlı ve sürdürülebilir bir raya oturtabilmek için uzmanların, teknisyenlerin ve akademisyenlerin de görüşlerine kulak vermek gerek” dedi. Özilhan piyasanın işleyişine yapılan müdahalelere dikkat çekerek bu tür uygulamaların ekonomik dengeleri daha da bozacağının altını çizdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    © Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır