Format Haber

Turizm’de kimyasal dezenfektanlarda zararlı gaz hassasiyeti doğal temizlik ürünlerine yöneltiyor

Turizm’de kimyasal dezenfektanlarda zararlı gaz hassasiyeti doğal temizlik ürünlerine yöneltiyor
18 Mayıs 2020 - 12:29

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerden birisi olan turizmde normalleşme kontrollü de olsa başlıyor. Konaklama tesislerinde dezenfeksiyon bu sürecin en önemli adımı olacak, yapılacak kontrollerde  sterilizasyona uygun işletmelere uluslararası geçerliliği olan sertifika verilecek.

‘Sağlık Bakanlığı ruhsatlı Biyosidal Ürün ile Dezenfektan Yapılacak’

Türkiye’de Mayıs ayı ile birlikte düşüşe geçen koronavirüs vaka sayısı, turistlerin güvenli ülke olarak ülkemizi ziyaret etmelerini ve ‘normalleşme’ sürecini de gündeme taşıdı. Konaklama tesislerinde de ‘güvenli’ ilkesine uygun aranılan şartlar içerisinde öncelikle koronavirüse karşı hazırlıklı olmaları bekleniyor.

Bu noktada turizm sektörü belirli şartlar altında açılacak.  Süreç içerisinde personel eğitiminden, otellerin hijyenine kadar her noktasına özen gösterilecek ve yetkililer hazırlıkları dikkatle inceleyecek. Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa çalışan Turizm Bakanlığı, otellerin sterilizasyon işleminde biyosidal ürün yönetmeliğine uygun dezenfektan kullanılması gerektiğine vurgu yaptı.

“Herkes bazen doktora ihtiyaç duyar, ama Herkes hijyene her zaman ihtiyaç duyar.” 

Sterilizasyon işleminde biyosidal ürünler öne çıkıyor. Sağlık Bakanlığı Konaklama Tesislerinde Covid – 19 Yönetim kılavuzunda ‘1.7.3. Temizlik ve Dezenfeksiyon Planı’ başlığında ‘Covid-19 riskleri göz önünde bulundurularak ilave alınması gereken önlemler’ sayılıyor. İncelemeler sırasında otellerin sterilizasyon işleminde biyosidal ürün yönetmeliğinde uygun dezenfektanlar öne çıkıyor. Kılavuz’un detayları, “Herkes bazen doktora ihtiyaç duyar, ama Herkes hijyene her zaman ihtiyaç duyar.” düsturunun ne anlama geldiğini bir kez daha ortaya koyuyor.

Doğal Dezenfektanlara Yönelmelisiniz

Kleentech Akdeniz Bölge Müdürü Sevda Tunalı, klor, alkol, asit, amonyak gibi maddeleri içeren dezenfektanların virüs konusunda anlık etkili olduğu, ancak sık kullanımı insan sağlığı ve doğa için zararlı ve tehlikeli olduğunu belirtti.

Sevda Tunalı, turizm sezonunda gelecek ziyaretçiler için işletmelerde dezenfeksiyonda doğal ürünlere yönelmesi gerektiğinin altını çiziyor.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır