Format Haber

Türk süt ürünleri sektörüne dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip Çin pazarının kapıları açıldı

Türk süt ürünleri sektörüne dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip Çin pazarının kapıları açıldı
23 Mayıs 2020 - 0:18

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çin’e gerçekleştirilecek süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin kalktığını açıkladı.

Bu kapsamda Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafından yapılan açıklama da Türkiye’den Çin’e süt ve süt ürünleri ihraç edebilecek firma listeleri duyuruldu.

Bakan Pakdemirli, böylelikle Ticaret Bakanlığıyla yaptıkları yoğun çalışmalar neticesinde ülkemizden Çin’e gerçekleştirilecek süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin kaldırıldığını vurguladı. Pakdemirli “Ülkemizden Çin Halk Cumhuriyeti’ne süt ürünlerinin ihracatının başlatılması amacıyla yürütülen çalışmalar neticesinde, karşılıklı olarak anlaşılan veteriner sağlık sertifikası örneği Çin Gümrükler Genel İdaresinin web sayfasında yayınlandı” dedi.

Süt ürünleri sektöründe Türkiye’ den 54 firması Çin’e süt ürünleri ihracatı gerçekleştirebilecek

Çin tarafınca, ülkemizden Çin’e süt ürünleri ihracatı yapmaya yetkili firmaların listelerinin açıklandığını belirten Bakan Pakdemirli “Bakanlığımız tarafından 2012 yılından itibaren yapılan çalışmalar doğrultusunda Türk üreticileri için Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip Çin pazarının kapıları açılmıştır. Aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı olarak diğer ürün gruplarının Dünya pazarında yer almasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir” diye konuştu.

Bu kararla uluslararası piyasanın tarım sektörümüze duyulan güveni de bir kez daha teyit ettiğini söyleyen Bakan Pakdemirli “Hem süt üreticilerimize hem de süt ürünleri üretici firmalarımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda süt ürünleri sektöründe 54 firma Çin’e ihracat gerçekleştirebilecek.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır