DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Türk Teknoloji Şirketleri’ne yatırımlar arttı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Türk Teknoloji Şirketleri’ne yatırımlar arttı

2021-1. Yarıyıl Türkiye Startup Ekosistemi Yatırım Raporu açıklandı. StartupCentrum’un yayımladığı rapora göre, 2021 yılının ilk yarısında Türk teknoloji şirketlerine rekor seviyede yatırım yapıldı.

Startup terimi, genel anlamda genç yenilikçi girişimleri tanımlamak için kullanılıyor.  Ancak her teknoloji şirketi ‘startup’ sayılmıyor.

Buna göre ürünlerin  değerini artıran teknoloji/yazılım doğumlu olduğu kadar teknoloji şirketlerinde ana çıktıyı “inovasyon” oluşturduğu gibi bununla birlikte startup/ şirketlerin belli bir büyüme ivmesine sahip olması gerekiyor.

İşte Startup Ekosistemi bu çerçeve ele alınıyor.

Raporda Türk teknoloji şirketlerine 1,6 milyar dolar ile rekor düzeyde yatırım gerçekleştirildiği görülüyor.

Startup Türkiye girişimcilik ekosisteminin 2021 yılı performansına göre ilk çeyrekte 63 yatırım turunda 62 girişime 520M $ yatırım yapıldı. Yatırım adedi olarak son çeyreğe göre %26’lık bir artış söz konusuyken yatırım miktarı açısından bakıldığında son çeyreğe göre 18 kat artış yaşandı. Ancak bir diğer dikkat çekici nokta 2021’in ilk 3 ayında yapılan yatırım miktarı 2020 yılının tamamında yapılan toplam yatırım miktarını 3’e katlamış durumda.(Bu yükselişte Getir’in aldığı 128M $ + 300M$’lık yatırımların etkisi oldukça büyük.)

Rapora göre yatırım alan girişimlerin %77’si İstanbul merkezli iken %14’ü Ankara merkezli.

Yatırım alan Türkiye merkezli girişimlerin bulunduğu şehirler incelendiğinde İstanbul lider durumda. İstanbul ve Ankara’ yı, sırasıyla İzmir, Kocaeli, Kayseri ve Sakarya takip ediyor.

Raporda göre -adet olarak- en çok yatırım alan sektör oyun sektörü, miktar olarak en çok yatırım alan sektör ise Teslimat sektörü oldu.

Raporda 2021 yılında startuplara 315 yatırımcının yatırım yaptı. Bu yatırımcıların %14’ü yabancı yatırımcılardan oluşuyor.

StartupCentrum, 2021 yılının 1-1.5 Milyar Dolar aralığında bir yatırım miktarı ile kapanacağı tahmininde bulunuyor.

YORUM YAP