Format Haber

Türk Vatandaşı olan Suriyelilerin sayısı 110 bin

Türk Vatandaşı olan Suriyelilerin sayısı 110 bin
19 Eylül 2020 - 11:55

Mülteciler Derneği, ‘Suriyelilerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışları’ içeren bir bilgilendirme sayfası açtı.

Konuyla ilgili olarak özellikle Suriyelilerle ilgili sosyal medyada sıkça paylaşılan hataları gözler önüne serdi. Buna göre kaynağı belirsiz iddiaların toplumu yanlış yönlendirmesinin önüne geçmek için 15 konuda açıklamalı bir metin hazırlandı.

Dernek açıklamasında özellikle bazı sosyal medya kullanıcıları üzerinden yayılan ve aralarında Suriyelilerin, memur oldukları, üniversiteye sınavsız girdikleri iddiasından, burs, oy kullanma, fatura muafiyetlerine, öğretmen atamalarında yer aldıklarına ilişkin ya da araba vergilerine dek doğru bilinen yanlışlar açıklanıyor.

Örneğin ‘Seçimlerde Suriyeliler de Oy Kullanacak’ iddiasına ilişkin sosyal medyada yayılan paylaşılan görüş şöyle düzeltildi:

”İstisnai vatandaşlıktan yararlanarak Türk vatandaşı olan Suriyeliler vatandaşlığa kabul edildikten 1 yıl sonra oy kullanma hakkını kazanır. Son açıklanan sayıya göre Türk vatandaşlığı verilen Suriyeli sayısı 110 bin olup, son yapılan seçim olan 31 Mart yerel seçiminde yalnızca 53 bin 99 Suriye asıllı Türk vatandaşı oy kullanma hakkını elde etmiştir.’

Bu konuda yapılan spekülasyonlara dikkat çekilen yazıda 5 milyon olduğu ifade edilen Suriyelilerin hepsi 18 yaş üstü gibi düşünüldüğü de ifade edildi.

Mülteciler Derneği sayfasında Suriyelilerle ilgili sosyal medyada sıkça paylaşılan diğer hatalar da gözler önüne serdi.

Suriyeliler Devletten Maaş Alıyor iddiası yanlış

Örneğin Suriyeliler Devletten Maaş Alıyor iddiasına şöyle açıklık getirildi.

”Yavuz Sultan Selim isimli üniversitede hazırlanan bir tezde Suriyelilerin kişi başı 895 lira maaş aldıklarının yazdığı söylendi. Türkiye’de Yavuz Sultan Selim isminde bir üniversite olmadığı gibi devlet şimdiye kadar hiçbir zaman kendi bütçesinden Suriyelilere aylık bağlamamıştır. Türkiye’de Geçici Koruma veya Uluslararası Koruma altında olan ve belli kriterleri sağlayan kişilere, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve ismi Sosyal Uyum Yardımı (SUY) olan aylık 120 lira destek verilmektedir. Bu para Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin hepsine değil sadece belli kriterlere sahip kişilere verilmektedir. Bu paranın ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılmasına Türk Kızılay’ı, KIZILAY KART sistemi ile aracılık etmektedir.” denildi.

Suriyeliler Çalışma İzni Alıp İstediği Yerde Çalışıyor İddiası da doğru değil

Bir diğer iddia, kaynağı sosyal medya olan ve tekrar tekrar paylaşılan tevatüre göre Suriyelilerin kendilerine çalışma izni alıp istedikleri yerde özgürce çalışabildiği ifadesi..

İddiayı daha da ileriye götüren bazı sosyal medya kullanıcıları ise çalışma izni alan Suriyelilerin Türk işçileri işten çıkarıp kendilerini işe aldığını belirtti. Oysa bir yabancının Türkiye’de çalışabilmesi için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından o kişi için çalışma izni verilmesi gerekiyor…

Yani yabancı kişiye çalışma izni yalnızca işveren tarafından alınabiliyor. Yani bir Suriyelinin kendisine çalışma izni alma hakkı yok.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır