Format Haber

Türkiye, bugüne kadar 9.350 adet solunum cihazı üretti

Türkiye, bugüne kadar 9.350 adet solunum cihazı üretti
11 Eylül 2020 - 12:39
Koronavirüsle (COVID-19) mücadele için koronavirüs test kiti kadar ventilatör (yapay solunum cihazı) büyük önem taşıyor. Koronavirüs nedeniyle yoğun bakımdaki hasta sayısının çok olduğu ülkelerde ventilatör sayısı yetersiz kalıyor.
Bu durum karşısında Türkiye’ de Savunma sanayi firmaları yerli medikal solunum cihazı üretimi için birlik oldu. Yerli medikal solunum cihazının gelişitirilmesinde başarı sağlayan Türkiye bu cihazın üretimini başarmakla kalmadı ihracat da yapmaya başladı.
Türkiye, bugüne kadar 9.350 adet solunum cihazı üretti. Bunlardan 2.750’sini Brezilya gibi birçok ülkeye ihraç etmeyi başardı.
Cihazların tanesi 15-20 bin euro bedelle yurt dışına satılıyor.

ASELSAN, Kazakistan için solunum cihazı üretecek

Bu arada Kazakitan’ da, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, pandemi sırasında tıbbi solunum cihazı üretimini yürüten Aselsan Engineering (KAE)’i, ziyaret etti.
Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, pandemi sırasında tıbbi solunum cihazı üretimini yürüten savunma sanayii kuruluşu Kazakistan Aselsan Engineering (KAE)’i ziyaret etti. Başkaban Mamin, üretim hakkında bilgi sahibi oldu ve ürünlerin ülkedeki tıbbi kurumlara zamanında teslim edilmesini sağlama talimatı verdi.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır