Format Haber

Türkiye’ de üniversiteye kayıtlı Suriyeli öğrenci sayısının 27 bini geçiyor

Türkiye’ de üniversiteye kayıtlı Suriyeli öğrenci sayısının 27 bini geçiyor
28 Haziran 2020 - 14:38

Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde yürütülen ‘Orta Doğu’da Akademik Mirası Koruma Projesi’ çercevesinde Türkiye’nin mülteciler için yaptığı faaliyetler anlatıldı.

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Abdullah Eren, ‘Akademik Mirasın Seyir Defteri’nde Suriyeli sığınmacılara yönelik faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara sunduğu imkanların eğitim alanını da kapsadığını kaydeden Eren, Suriyeli gençlerin Türkiye’de kaldıkları süre boyunca eğitimlerinin kesintiye uğramaması ve savaş sonrası Suriye’nin ihtiyaç duyacağı nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesinin, Türkiye’nin en fazla önem atfettiği hususların başında geldiğini belirtti.

Suriyeli gençlerin kendilerini geliştirmeye devam etmelerini ve mesleki bilgilerle donanmalarını isteyen Türkiye’nin göçmen alan diğer ülkelere de örnek oluşturduğunu belirten Eren, şunları kaydetti:

“BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) açıkladığı verilere göre, dünya genelinde mültecilerin yükseköğretime erişim oranları yüzde 1’ken Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılarda bu oran yüzde 5 seviyesinde gerçekleşmiştir. Türkiye’nin yükseköğretim kurumlarında yaklaşık 2 bin Suriyeli öğrencinin yer aldığı 2013-2014 akademik yılından günümüze kadar gelinen süreçte bu sayı 10 kat artarak 20 bini aşmıştır. Halihazırda Suriyeli öğrenciler ülkemizdeki 182 üniversiteden 148’ine kayıtlı durumda bulunmaktadır.”

’12 BİN SURİYELİ ÖĞRENCİYE TAM BURS VERİLDİ’

Abdullah Eren, ülkemizde üniversiteye kayıtlı Suriyeli öğrenci sayısının 27 bin 606 olup bu öğrencilerden 3 bin 556’sı tam burslu ve yaklaşık 16 bini ise kısmi burslu (öğrenim harç muafiyeti) olarak eğitimlerine devam ettiklerini söyledi. Öğrenimine tam burslu olarak devam eden öğrencilerden 876’sı BMMYK (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ) ve HOPES (Suriyeliler İçin Yüksek ve İleri Öğretim Fırsatları ve Perspektifleri’ Projesi) ile yürütülen burslar kapsamında uluslararası fonlarla eğitimlerini sürdürmektedir. Bugüne kadar üniversite çağındaki toplam 12 bin 531 Suriyeli öğrenciye tam burs desteği verilmiştir” dedi.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır