reklam
reklam
DOLAR 32,6592 % -0.45
EURO 34,9841 % -0.76
STERLIN 41,4244 % -0.63
FRANG 36,7836 % -0.25
ALTIN 2.424,16 % -0,86
BITCOIN 65.295,99 -0.956
reklam

“TÜRKİYE DİBİ GÖRDÜ”

Yayınlanma Tarihi : Google News
“TÜRKİYE DİBİ GÖRDÜ”
reklam

Türk siyasetinin 90’lı yıllarına damga vuran Sağlık eski Bakanı merhum Yıldırım Aktuna’nın oğlu Oğul Aktuna, “Türkiye dibi gördü, daha kötüsü olamaz, ama umut her zaman var, CHP ve İYİ Parti’de güçlü kadrolar var, hemen işe başlanırsa kısa sürede ülke toparlanır” dedi.

HABER MERKEZİ- Türk siyasetinin 90’lı yıllarına sağlık alanına getirdiği yeşil kart gibi uygulamalarla damga vuran Sağlık eski Bakanı merhum Yıldırım Aktuna’nın oğlu Oğul Aktuna İzmir’de Ege Medya Platformu üyesi gazetecilerle bir araya geldi. Alsancak kordonda Tuzu Biberi adlı mekanda gerçekleşen kahvaltılı toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Oğul Aktuna dikkat çeken açıklamalarda bulundu, “Türkiye dibi gördü, bundan daha kötüsü olamaz” dedi.

“BOŞA HARCAYACAK ENERJİMİZ YOK”

Mevcut siyasi düzene eleştirel bir yaklaşımda bulunarak, Türkiye’nin tarihindeki en zor ekonomik dönem içinde olduğunu belirten Oğul Aktuna şunları söyledi: “Buradan herkesi uyarıyorum; bu ekonomik kriz bir sosyo-ekonomik kaosun kapısını aralamak üzere. Artık kısır çekişmelere, polemiklere, fakirlik edebiyatına, günübirlik vaadlere, cepheleşme siyasetine, koltuk hesaplarına ve dış güç hikayelerine harcayacak enerjimiz kalmadı. Bu kötü günlerin aşılması da akılcı siyaset ve politikalarla mümkün olabilir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Umutsuz durum yoktur, umutsuz insan vardır’ sözünü hatırlatmak isterim, ‘Umut her zaman var ve olmaya devam edecektir. CHP ve İYİ Parti’de güçlü kadrolar var, hemen işe başlanırsa kısa sürede ülke toparlanır. Acilen tek adam sisteminden çıkmalı ve parlamenter sisteme dönmeliyiz, miletvekilleri gensoru verebilmeli, bakanlar da liyakatle göreve gelmeli.”

“ÖNCELİĞİM VERİLEN GÖREVLERİ YAPMAKTIR”

Uzun süredir aktif siyasette yer alan Oğul Aktuna 2011 yılında CHP’de siyasete başlayarak, 2017 yılında İYİ Parti’de İstanbul İl Yöneticisi ve Kültür Sanattan Sorumlu İl Başkanı gibi kademelerde görev aldı. Oğul Aktuna her siyasetçi gibi kendisinin de bir hedefi olduğunu, ancak bu hedefine ulaşmak için öncelikle kendisine verilecek görevleri yerine getireceğini söyledi. Aktuna, “Hem çevrem hem bilgi birikimim var, parti beni nerede değerlendirmek isterse orada görev yapmak isterim, yerel yöneticilik tabii ki yapmak isterim, bürokrat da olabilirim, Millet İttifakı’nın kazanmasına odaklandım, birinci hedefim bu” dedi.

İŞ VE SİYASET GEÇMİŞİ PARLAK

İngiltere’de Henley College’de 1 yıl ekonomi eğitimi aldıktan sonra işletme eğitimi almak için ABD’ye giden Oğul Aktuna, Portland Üniversitesi’nde Yöneticilik ve Pazarlama branşlarında uzmanlaşarak Türkiye’ye döndü, Pepsi-Cola firmasında işe başladıktan 1 yıl sonra askerlik hizmetini Deniz Kuvvetleri’nde tamamladı, ardından Toprak Holding’de Finans Müdürü olarak işe başladı, burada Halis Toprak’ın yardımcısı olarak 5 yıl görev yaptı, Toprak Yatırım Bankası’nın kurucuları arasında yer aldı. 2003 yılında yine Portland Üniversitesi’nde iş geliştirme alanında yüksek lisans eğitimine başladı, master eğitimini 2005 yılında okul birincisi olarak tamamladı, burada aldığı iş tekliflerini reddederek tekrar Türkiye’ye döndü ve Oyak Emeklilik’te çalışmaya başladı, 1 yıl sonra Oyak Grubu’nun Ereğli Demir Çelik (EDÇ) fabrikalarında Dış Lojistik Danışmanı oldu, 5 yıllık görevinde EDÇ fabrikalarının üretiminin yüzde 90’ını oluşturan hammadde ithalatının nakliyesini organize ederek çok önemli anlaşmalara imza attı. 2014 yerel seçimleri için Cumhuriyet Halk Partisi’nden Bakırköy Belediye Başkan adayı olan Oğul Aktuna’nın hayali, genel merkez tarafından Bakırköy adaylarının dışında bir aday göstermesiyle gerçekleşmedi, siyasetten kopmayan Oğul Aktuna 24 Haziran erken genel seçimlerinde İstanbul 3’üncü bölge milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu.

reklam

YORUM YAP