DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Türkiye Suriye ‘Normalleşme’ Süreci Provoke Edilmek İsteniyor!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Türkiye Suriye ‘Normalleşme’ Süreci Provoke Edilmek İsteniyor!

Son zamanlarda Türkiye Suriye arasındaki ‘normalleşme’ mesajları kamuoyuyla paylaşıldı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Haziran’da Rusya’nın Orta Doğu Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev ile görüşmesinde “Suriye-Türkiye ilişkisine ilişkin her türlü girişime açık olduğu” ifadelerindeki vurgu iki sınırdaş ülke arasında siyasi normalleşme çabalarının artacağı mesajını içeriyordu.

Beşar Esad’ın geçen hafta yaptığı açıklamalar, 2022 sonunda başlayan ancak geçen yıl kesilen Ankara-Şam normalleşme süreci açısından yeni bir dönemin başlayabileceğini gösterdi.

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye ile yeniden diplomatik ilişkileri kurmamak için bir sebep yok. Geçmişte nasıl yaptıksa yine yapabiliriz. Suriye’nin iç işlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok. Biliyorsunuz ailece görüşmeye varana kadar sayın Esed’le geçmişte nasıl yaptıksa yeniden yapmamamız için bir sebep yok” ifadelerini kullandı.

İki liderin söylemleri ardından Suriye’de yayın yapan El-Vatan Gazetesi Şam-Ankara görüşmelerine ilişkin bir haber geçti.

Resmi Görüşmeler Yakında Başlayacak

El-Vatan Gazetesi, Şam’daki bir hükümet kaynağına dayandırdığı haberine göre Şam-Ankara arasındaki görüşmelerinin ilk adresinin Bağdat olacağını, ancak taraflar arası gerçekleşecek müzakere tarihinin henüz belirlenmediği kaydetti.

Bu, Türkiye ile Suriye ile arasında ikili ilişkilerin normalleştirilmesi sürecinde çok önemli bir eşik olacak.

İşte bu haberlerden sonra Suriye’de Azez ve El-Bab kentlerinde bazı kişilerin PTT binalarına girerek Türk çalışanları dışarı çıkardığı ve binadaki Türk bayrağını indirdiği ve saldırganca tutumlarına yer verildiği haberleri gündemi sarstı.

Bölgede emperyalistlerin Türkiye Suriye siyasi normalleşme çabalarını engellemek istedikleri ve bunun için özellikle terör örgütleri üzerinden istikrarsızlığı körüklemeye çalıştıkları gizli bir plan değil aslında…

Nitekim Türkiye’ nin gerekli önlemleri alması yanında Suriye Geçici Hükümeti’nden de ‘kışkırtmalara uyulmaması’ çağrısı yapıldı.

Suriye Geçici Hükümeti, “Türk bayrağına yönelik eylemleri şiddetle reddediyoruz” ifadesine yer verildi.

“Türk bayrağı Türk milleti için nasıl kutsalsa bizim için de  kutsaldır” 

CNN Canlı yayınına bağlanan Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa, Suriye’nin kuzeyinde yaşanan olaylara dair açıklamalarda bulundu.

Olayların Türkiye ve Suriye halkının düşmanları tarafından ‘provoke’ edildiğini söyledi.

”DEAŞ, PKK, El kaide gibi terör örgütleri bu provokasyonları yapıyor. Bunun hesabını çok ağır bir şekilde soracağız. Asla bunu Suriye halkının davranışı olarak görmüyoruz. Türkiye’nin bayrağına yaklaşımını şiddetle kınıyorum ve Türkiye halkından da özür diliyorum. Benim kontrolümde olan topraklarda gerçekleştiği için kendimi de sorumlu tutuyorum. Bu kutsallara yaklaşılmasına müsaade etmeyeceğiz.” diyerek; Türkiye için canını verecek çok sayıda Suriyelinin bulunduğunu vurguladı.

Mustafa, Suriye halkına da itidal çağrısında bulunarak ”Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geleceğine, milli güvenliğine ve istikrarlı bir Suriye yaratmak için aramızdaki ittifaka zarar vermek isteyenlere fırsat vermeyelim” dedi.

Bir Türkmen olarak yaşananlardan üzüntü duyduğunu ifade eden Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Mustafa, şunları kaydetti:

“Türk bayrağı Türk milleti için nasıl kutsalsa bizim için de kutsaldır. Mehmetçik Suriye’de teröristlere karşı bu sancağın altında mücadele etti. Bizim nasıl devrim bayrağımız varsa Türk bayrağı da bizim için aynı değerdedir. Suriye’de olan üzücü olaylar hakkında biz gerekeni yapacağız.”

YORUM YAP