Format Haber

Türkiye’de Her Yıl Yaklaşık 19 Milyon Ton Gıda İsraf Ediliyor

Türkiye’de Her Yıl Yaklaşık 19 Milyon Ton Gıda İsraf Ediliyor
16 Ekim 2020 - 15:43

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 16 Ekim Dünya Gıda Günü etkinliğine video konferans aracılığıyla katıldı.

Bu yılki Dünya Gıda Günü’nün temasının temelde gıda güvenliğini sağlamak için  “Sürdürülebilir Gıda Sistemleri”nin oluşturulmasını işaret ettiğini belirten Pakdemirli şöyle devam etti:

“Bildiğiniz gibi tüm dünyayı aniden saran Covid-19 pandemisi, başta sağlık sistemleri olmak üzere her sektörde aksamalara yol açmanın yanı sıra, gıdaya erişim konusunu küresel öncelikler listesinde zirveye taşıdı. Halihazırda dünyada 690 milyon insan açlık çekerken ve yaklaşık 2 milyar insanın güvenli, besleyici ve yeterli gıdaya düzenli erişimi bulunmuyor. Ve maalesef, FAO’nun tahminlerine göre pandeminin de etkisiyle, 2020 sonunda dünyada yetersiz beslenen insan sayısı 83 milyondan 132 milyona kadar çıkabilir. Bu noktada, bu yılki Nobel Barış Ödülünün de Dünya Gıda Programı’na (WFP)verilmiş olması, gıda güvenliğinin küresel barış için ne kadar hayati role sahip olduğunu gösteriyor. Çalışmalar bize, artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacını karşılayabilmek için gıda üretimini de mevcut miktara göre %60 oranında artırmamız gerektiğini gösteriyor. Bu gereklilik, hem üretim kapasitesinin artırılması sürecinde doğal kaynaklar üzerindeki baskının artması, hem de inovasyona daha fazla yatırım yapılması anlamına geliyor. Bu nedenle, üretim ve verimliliğin artırılması ihtiyacı ile çevre dostu yeni uygulama tekniklerinin daha etkin kullanılması gerekliliği kolkola gidiyor”

PANDEMİDE GIDAYA ERİŞİMDE SIKINTI YAŞANMADI

Tarım ve Orman Bakanlığı olarak, tarımsal üretimin kesintisiz devam etmesi, tüm kesimlerin gıdaya erişim olanaklarının korunması için gereken tüm adımları attıklarını ve atmaya devam ettiklerini söyleyen Pakdemirli: Özellikle pandemi sürecinde, sektör paydaşlarıyla bir araya gelerek hızlı aksiyon aldık ve bu sayede ülkemizde, diğer ülkelerde pandeminin ilk dönemlerinde yaşandığı gibi gıdaya erişimde sıkıntı yaşanmadı.

Çiftçilerin ve mevsimlik işçilerin üretim alanına erişimini kısıtlamayacak, hasat edilen ürünler ile tarımsal girdilerin pazara ulaşımını engellemeyecek şekilde tarımsal üretimin aksatılmadan yürütülmesi sağlama bakımından ülke olarak oldukça başarılı bir koordinasyon örneği sergilediğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

‘Ülkemizde gıda israfını sadece %2 oranında iyileştirebilsek, yaklaşık 360 bin ailenin 1 yıllık geçim giderlerini karşılayabiliriz.’

Çiftlikten sofraya gıda zincirinin tüm aşamalarında yaşanan kayıp ve israfların doğal kaynaklar ve ekonomiler üzerinde yarattığı baskıdan da bahseden Bakan Pakdemirli sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikle vurgulamak isterim ki, gıda kaybı, israf ve bunun etkileri konusundaki rakamlar oldukça net ve etkileyici. Türkiye’de her yıl yaklaşık 19 milyon ton gıda israf ediliyor. Bu, ürettiğimizin neredeyse beşte biri. Yine Türkiye’de gıda kaybı düzeyine baktığımızda ise, neredeyse %40’lık bir oranla karşılaşıyoruz. Bu rakamları ne ifade ettiğini tam olarak anlayabilmemiz için bir örnek vermek istiyorum: Ülkemizde gıda israfını sadece %2 oranında iyileştirebilsek, yaklaşık 360 bin ailenin 1 yıllık geçim giderlerini karşılayabiliriz.

İşte bu nedenle, gıda kaybı ve israfı ile mücadelede Türkiye’de neler yaptığımızı paylaşmak isterim: FAO ile işbirliğimiz çerçevesinde, gıda kaybını ve israfını azaltmak ve vizyonumuzu ulusaldan bölgesel düzeye yaymak amacıyla Türkiye Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı hazırlandı. Bu belge, işbirlikçi ve çoğulcu bir yaklaşımın mükemmel bir örneği.

“Soframıza gelen her bir gıdanın hikayesini bilmeli ve çocuklarımıza da öğretmeliyiz” diyen Bakan Pakdemirli “Bir ürünü, onun yetiştirilmesi için sarf edilen elektrikten suya, topraktan işgücüne, zamandan nakliyeye, tüm bu girdileri göz önünde bulundurarak tüketelim. Yani, hem üretimde hem tüketimde sorumluluk alalım. Geleceğimize sahip çıkalım” diye konuştu.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır