reklam
reklam
DOLAR 32,6592 % -0.45
EURO 34,9841 % -0.76
STERLIN 41,4244 % -0.63
FRANG 36,7836 % -0.25
ALTIN 2.424,16 % -0,86
BITCOIN 65.295,99 -0.956
reklam

Türkiye’deki koronavirüs toplam vakaların %11’i sağlık çalışanları!..

Yayınlanma Tarihi : Google News
Türkiye’deki koronavirüs toplam vakaların %11’i sağlık çalışanları!..
reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Vakalarda ve can kayıplarında yaşanan artışın ele alındığı toplantının ardından Bakan Koca, ‘Salgın artarak devam ediyor.’ uyarısı yaptı.

‘Ölüm ve ağır vaka sayılarımız artıyor. Şu an Türkiye’de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara, İstanbul’u 2 kat oranında geçmiş durumda. 29.865 sağlık çalışanımıza virüs bulaştı, 52 sağlık çalışanımızı kaybettik.’ dedi.

Açıklama sırasında bugüne kadar 29.865 sağlık çalışanının covid olduğunu söyleyen Bakan Koca’ nın verdiği rakamlar salgının sağlık çalışanlarındaki bulaş etkisini de gözler önüne serdi.

Buna göre Türkiye’deki koronavirüslü toplam hasta sayısı 273.301. Yani Türkiye’deki toplam vakaların %11’i sağlık çalışanı.

‘Koronavirüsün birinci dalgasının ikinci pikini yaşıyoruz.’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Koronavirüsün birinci dalgasının ikinci pikini yaşadığımızı söyleyebilirim. Gelenek ve göreneklerimizin önemli parçalarından olan bayramlar ve düğünlerdeki hareketlilik ve dikkatsizliklerimiz bizi bu eşiğe getirdi.” dedi.

Koca, bu özelliğin insanın en güçlü yanı, bazen de duyarsızlığının ve başarısızlığının sebebi olduğunu söyleyerek, ‘bir salgınla mücadelede toplumun her ferdinin aynı duyarlılığı göstermesi gerektiğini’ vurguladı.

”Düğünler ve bayramlaşmalar da dahil olmak üzere bu mücadeleye bir istisna getiremeyiz, bir ara veremeyiz. Sizin karşınıza müjdeli haberlerle çıkmayı çok arzu ederdim. Ne var ki hastaların ve yitirdiğimiz canlarımızın sayısı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tekrar artıyor.”

Bakan Koca, “Bu dönem hayatımızın, sağlığımızı garanti edecek şekilde kısmen özgürleşmesi olmalıydı. Tedbirlerle özlemlerimizin sentezini yapabilmeliydik. Bu yeni dönemin, vatandaşımızın ferasetiyle iyi anlaşılacağını umduk. Eğer anlaşıldı ise gereğinin ne kadar yerine getirildiğini takdirlerinize bırakıyorum. Tatil yerlerinde, eğlence yerlerinde, çarşı, pazarda, törenlerde tedbirlere ne kadar uyulduğunu hep birlikte içimiz acıyarak görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Bugüne kadar 29.865 sağlık çalışanı covid oldu’

Konuşmasında sağlık çalışanlarının fedakarca hizmetlerini de hatırlatan Bakan Koca şunları söyledi:

”Vatandaşlarımıza şüpheli vakalardan uzak durmasını tavsiye ederken, sağlık çalışanlarımız bütün mesailerini bulaştırıcı hastalarla birlikte geçirmektedir. Yoğun mesaileri geceyi gündüze, gündüzü geceye devşirmekte, kaderin mutsuz yüzü ile tanışmış insanların mutlu edilmesi uğruna kendi mutluluklarını feda edebilmektedirler.”

“Şu ana kadar sağlık kuruluşlarımızda virüsün bulaşmasından kaçamayan 29 bin 865 çalışanımız oldu. Ne yazık ki 52 sağlık çalışanımızı da yitirdiklerimiz arasında ebediyete yolcu ettik. Tümüne Allah’tan rahmet diliyorum. Bu ortamda, sağlık kuruluşlarımızda hala şiddete başvuranların olması, sağlık personelimizin menfur saldırılara muhatap olması içimizi acıtıyor, şevkimizi kırıyor.” dedi.

reklam

YORUM YAP