DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Türkiye’nin havadan kurduğu ticari köprüler genişliyor

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Türkiye’nin havadan kurduğu ticari köprüler genişliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin havadan kurduğu ticari köprüler sayesinde, Anadolu’nun dört bir yanında üretilen ürünlerin, 32 ülkedeki 46 destinasyona yüzde 35 indirimli olarak THY tarafından taşınacağını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un da katılımıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve THY Hava Kargo arasında imzalanan İşbirliği Protokolü törenine katıldı.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin ulaştığı gelişmişlik düzeyinde havacılık sektörünün büyük önem kazandığını ifade etti ve Türkiye’nin 19 yılda havacılık tarihinde yeni bir sayfa açarak büyük başarılara imza attığını söyledi.

Buna bağlı olarak yolcu ve özellikle hava kargo taşımacılığının büyük bir hızla büyüdüğünün altını çizen Karaismailoğlu, “2021-2024 döneminde hava kargo pazarının, yılda yüzde 10’lara yaklaşan bir büyümeyle önemli bir noktaya geleceği öngörülmektedir” dedi.

-İHRACATIN GELİŞMESİ AÇISINDAN DEĞERLİ

Turkish Cargo’nun uluslararası arenada saygın bir konuma yükseldiğini belirten Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Turkish Cargo’nun bugün dünya genelinde 96’sı direkt kargo uçuş noktası olan 300’den fazla destinasyona hava kargo hizmeti sağladığının altını çizdi.

Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“THY-TİM iş birliğinin, ihracatçılarımızın rekabet gücünün artmasına büyük katkılar sağladığını görüyoruz. İlk iş birliği sonrası Aralık 2020-Mart 2021 arasındaki 4 aylık dönemde belirlenen 28 destinasyon üzerinde toplam 1,2 milyar dolara yakın yüksek katma değerli ürün ihracatı gerçekleşmiştir. Hava kargoyla hızlı ve güvenli gerçekleştirilen taşımaların ortalama değeri, kara, deniz ve demir yolu modlarına oranla 50 kat daha değerli olarak konumlanmıştır. 28 ihracat pazarımızın taşınan tonaj verilerine bakıldığında, 2020 Aralık-2021 Mart döneminde taşınan tonaj 65,669 ton olarak gerçekleşirken, bir önceki döneme göre yüzde 10,7’lik artış sağlanmıştır.”

-YÜZDE 35 İNDİRİMLİ TAŞINACAK

Yaş meyve, su ürünleri, tekstil, otomotiv ürünleri, ilaç gibi ihraç edilen çeşitli ürün gruplarında son üç yılda yüzde 40’lardan yüzde 105’lere varan ihracat artışlarının gerçekleştiğine dikkati çeken Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, kurulan ticari köprülerle Türkiye’yi havacılık sektörünün lideri konumuna yükseltmenin gururunu yaşadıklarını bildirdi. Bu güçlü iş birliği sayesinde Türkiye’nin büyük ticari atılımı gerçekleştirdiğine işaret eden Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu iş birliğini yenilenen ikinci bir anlaşmayla daha da güçlü hale getireceğiz. Türkiye’nin havadan kurduğu ticari köprüler sayesinde, Anadolu’nun dört bir yanında, binbir emekle üretilen ürünleri, Amerika’da, Orta Doğu’da, Afrika’da, Avrupa’da kısaca tüm dünyada aktif olan, ihracatta pazara hükmedecek 32 ülkedeki 46 destinasyona yüzde 35 indirimli olarak THY tarafından taşınacak. İhracatçılarımız, geniş uçuş ağıyla global ölçekteki pazarlara çok daha geniş kapasiteyle çok daha hızlı, kaliteli ve avantajlı bir şekilde ulaşabilecek, yeni pazarlar konusunda fırsatlar yakalayacaktır. Hava yoluyla taşımacılığın ihracattaki payı, daha da yukarılara taşınacak. Yıl sonuna kadar 6 milyar dolara yakın yüksek katma değerli ihracat gerçekleştirilmesi beklentisiyle ülkemiz ihracat seferberliğine ciddi ivme kazandırmayı hedefliyoruz.” dedi.

YORUM YAP