Gündem

Türklerle aynı hastaneyi bile paylaşmak istemeyen Rumlarla nasıl federasyon yapılır!

Çavuşoğlu: 'Federasyon için müzakere yaparsak bir yere varamayacağız!'

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı basın açıklamasında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis’in kendisine ‘Türklerle hastanemizi bile paylaşmak istemiyoruz’ dediğini aktardı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Juzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile GKRY ile yapılan önceki görüşmelere değindi; Crans-Montana’dan Annan Planı’na dek Kıbrıs’ta iki kesimli uzlaşma çabalarında geri adım atanın hep Rumlar olduğunu söyledi.

Bu nedenle “Federasyon için müzakerede başarıya ulaşamayacağımızı emin şekilde biliyoruz.” dedi:

”Federasyon için müzakere yaparsak bir yere varamayacağımızı emin şekilde biliyoruz. Rum tarafı, Türk tarafıyla hiçbir şey paylaşmak istemiyor. Dönüşümlü başkanlık konusunda da önce evet dedi. Crans Montana’da geri adım attı.

Anastasiadis, ‘Kıbrıslı Rumlar olarak Türklerle hastanemizi bile paylaşmak istemiyoruz’ demişti.”

Crans-Montana’daki sürecin başarısız olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, seçimlerden sonra 5+1 gayri resmi toplantı önerisini esasen Türkiye’nin önerdiğini bildirdi.

Çavuşoğlu, Gayri resmi görüşme önerisinin nedenini ise, “Resmi bir müzakereye başlamadan önce neyi müzakere edeceğimizi kararlaştırmamız lazım” sözleriyle açıkladı.

“İKİ DEVLETLİ VE KONFEDERASYON BAŞTA OLMAK ÜZERE DİĞER SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRECEĞİZ”

“5’li konferans olursa iki devletli ve konfederasyon başta olmak üzere diğer seçenekleri değerlendireceğiz” diyen Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Önceliklerimiz farklı…  Adaya vardığımız zaman Sayın Akıncı’ya da açık ve net şekilde söyledik. Dolayısıyla bunu başka yerlere çekmeye gerek yok işin özeti budur. Federasyon için ucu acık bir maceraya giremeyiz. Sonuç alıcı müzakereyi değerlendirip, öbür seçenekleri ele almamız gerekiyor. Gayri resmi toplantıda iki devletli çözüm başta olmak üzere diğer seçenekleri müzakere edeceğimizi güçlü bir şekilde ifade edeceğiz.”

Başarısız olacak yeni maceralara atlamanın hiçbir anlamı olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin başından beri tutumunun belli olduğunu vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı