DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

‘Ülkemizde akaryakıt piyasasındaki tahmini yıllık kaçak oranı yüzde 8.1.’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
‘Ülkemizde akaryakıt piyasasındaki tahmini yıllık kaçak oranı yüzde 8.1.’

Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında Genel Kurulda partisi CHP adına konuşan İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, akaryakıt ve vergi kaçakçılığının önlenmesi, vergi tahsilatı güvenliğinin sağlanması amacıyla getirilen düzenlemenin tekelleşmenin önünü açacağını ve haksız rekabete neden olacağını söyledi.

‘Ülkemizde akaryakıt piyasasındaki tahmini yıllık kaçak oranı yüzde 8.1.’

Sındır, Türkiye’de toplam kaçak akaryakıt miktarının, ele geçirilen kaçak akaryakıt miktarından 35 kat fazla olduğunu söyledi.

“İçler acısı durumu Jandarma Genel Komutanlığı Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanlığı, ‘Akaryakıt Kaçakçılığının Türkiye’deki Durumu’ başlıklı 2017 yılı raporunda ortaya koyuyor. Ülkemizde yıllık toplam akaryakıt tüketimi 28.97 milyon ton, yıllık toplam akaryakıt satışı ise 26.78 milyon ton. İnanılması güç ama aradaki fark satış kayıtları dışındaki akaryakıt tüketimi 2 milyon 194 bin ton. Bu farka göre ülkemizde akaryakıt piyasasındaki tahmini yıllık kaçak oranı yüzde 8.1. Oysa 2017 yılında ele geçirilen kaçak akaryakıt miktarının 63 bin 921 ton olduğu tespit edilmiş ki bu miktar da 2 milyon 194 bin tonluk toplam kayıt dışı, kaçak akaryakıt tahmininin sadece yüzde 2.9’u. Yani, ülkemizdeki toplam akaryakıt kaçak miktarı, ele geçirilen kaçak akaryakıt miktarının yaklaşık 35 katı düzeyinde.” Teklif sahipleri, iktidarın akaryakıt sektöründeki kayıt dışılıkla mücadelede nasıl etkin olduğunu belirtiyorlar ama diğer yandan sektördeki kayıt dışı satışlar, haksız rekabet, devletin vergi gelirlerinde ciddi kayıplar, sahte faturalandırmalar, istasyonlarda ödeme kaydı cihazlarına müdahaleler, bayilerdeki otomasyon sistemine korsan programlarla müdahaleler, müşterilere verilen fişlere farklı plaka bilgisi ve daha birçok kaçak kaynağını da beraberinde sıralıyorlar. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Bu mudur kaçakçılıkla etkin mücadele?” dedi.

‘Akaryakıt kaçakçılığını önlerken sektör tekelleştirilecek”

Sındır, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında, düzenlemenin haksız rekabete ve tekelleşmeye neden olacağını ve sektördeki küçük firmaların yok olmaya sürükleneceğini ifade eti. Sındır, “Türkiye’de akaryakıt sektöründe 100’e yakın dağıtım şirketi, 12 bine yakın da istasyon olduğunu biliyoruz. Sektördeki ilk beş firma pazarın üçte ikisini elinde tutuyor geriye kalan 95’e yakın firma ise pazarın ancak üçte birine sahip. Böylesi bir durumda da doğal olarak bir rekabet sorunu yaşanıyor. Dolayısıyla, bu kanun teklifinde getirilen düzenlemeler ile akaryakıt ve vergi kaçakçılığının önlenmesi, vergi tahsilatı güvenliğinin sağlanmasına çalışırken aynı zamanda sektördeki küçük firmaların, küçük ölçekli bayi ve dağıtıcıların da sonunu getirme riskinin olduğunu görmek gerekir. Sektörde yeni işe başlayacak olanlardan 10 milyon Liraya kadar, faaliyeti devam edenlerden ise 100 milyon Liraya kadar teminat alınması ve ucu açık, keyfiyete, suistimale ve istismara açık böylesi geniş bir mali yetkinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yani siyaset kurumuna veriliyor olması da asla doğru değil. Bu hususa uymayanlara ‘özel usulsüzlük cezası’ kesilmesine olanak sağlanmasının ve firmaların yeni lisans, lisans tadili veya lisans sürelerinin uzatılabilmesi taleplerinin yerine getirilmesinde vergi dairelerine ‘vadesi geçmiş vergi borcunun bulunmaması şartı’nın getirilmesinin haksız rekabete neden olabileceğini, sektördeki küçük firmaların yok olmaya sürükleneceğini ciddi bir risk olarak görüyorum. Akaryakıt kaçakçılığını önlerken sektör tekelleştirilecek” dedi.

YORUM YAP