DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Uzay turistleri yola çıktı!

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Uzay turistleri yola çıktı!

ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX uzay turistlerini taşımaya başladı;Falcon 9 roketi Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden yerel saatle 20.00’de havalandı. 4 Uzay turisti yanlarında profesyonel astronot olmadan uzaya gönderildi.

SpaceX’in bu uzaya uçuşu bir ilk’ değil; Jeff Bezos’un şirketi Blue Origin ve Richard Branson’ın şirketi Virgin Galactic de bu yolculuğu deneyimlerdi. Buna benzer uçuşlar 2001 yılında bir Rus uzay aracıyla yapılmıştı. Ancak SpaceX’in yeni misyonda ilk kez profesyonel olmayan, “Uzay turistleri” uzaya götürülüyor.

Esinlenme-4 (Inspiration4) adı verilen 4 kişilik uçuşun masraflarını üstlenen 38 yaşındaki iş insanı Jared Isaacman, söz konusu yolculuk için, “Bizden önce az kişi gitmişti, bizden sonra çok kişi gidecek” dedi.

Turistler dünya yörüngesinde 3 gün seyahat edecek.

Haber Global’de yer alan bilgiye göre seyahatte Isaacman’la birlikte, çocukken kanserle mücadele eden 29 yaşındaki bir sağlık çalışanı ile uçuş için düzenlenen yarışmayı kazanan 51 yaşındaki bir jeoloji öğretmeni ve 42 yaşındaki eski bir kadın savaş pilotu da yer alıyor.

YORUM YAP