reklam
reklam
DOLAR 32,6592 % -0.45
EURO 34,9841 % -0.76
STERLIN 41,4244 % -0.63
FRANG 36,7836 % -0.25
ALTIN 2.424,16 % -0,86
BITCOIN 65.295,99 -0.956
reklam

VARANK: ‘Girişimciliği, Milli Teknoloji Hamlesi’nin sürükleyici gücü olarak görüyoruz.’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
VARANK: ‘Girişimciliği, Milli Teknoloji Hamlesi’nin sürükleyici gücü olarak görüyoruz.’
reklam

TBMM Genel Kurulu’nda, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin maddelerinin görüşmeleri sürüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlığının yeni yıla dair bütçesini sundu ve görüşmelere katılarak konuşma yaptı.

Bakan Varank ”Girişimciliği, Milli Teknoloji Hamlesi’nin sürükleyici gücü olarak görüyoruz,” diyerek, teknoloji odaklı sanayi hamlesi programını başlattıklarını, detaylı analizler sonucunda Türkiye’de üretilebilecek ürün grubu listelerini oluşturduklarını belirtti.

Dünyanın, yakın tarihte benzerini yaşamadığı küresel bir kriz döneminden geçtiğini kaydeden Bakan Varank, bu süreci, değişikliklere hızla adapte olabilen sanayimiz sayesinde, başarılı bir şekilde yönettiklerini söyledi.

MAKİNE SEKTÖRÜNDEKİ İHRACATIMIZLA CUMHURİYET TARİHİNİN EKİM AYI REKORU KIRILDI

”Normalleşme adımlarının da etkisiyle, üçüncü çeyrekte yüzde 6,7’lik bir büyüme gerçekleşti. Bu performansta sevindirici olan taraf, yatırımlardaki yüzde 22,5’luk artış. Yatırımların alt kalemlerine baktığımızda, makine-teçhizat’ta yüzde 23,5’luk bir büyüme görüyoruz. İnşaat yatırımlarındaysa, yüzde 14,7’lik bir artış var. Dördüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler, üçüncü çeyreğe kıyasla bir miktar yavaşlamaya işaret etse de yatırımlar cephesinde hız kesilmediğini görüyoruz…

”Makine sektörümüz 1.7 milyar dolarlık ihracatla Cumhuriyet tarihinin ekim ayı rekorunu kırdı. Çelik sektörümüz yılın ilk 10 ayında, Almanya’yı geride bırakarak, Avrupa’da birinci, dünyada yedinci sıraya yükseldi.”

TEKNOLOJİ ODAKLI SANAYİ HAMLESİ

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programını başlattık. İlk aşamada çağrıya çıktığımız makine sektöründe titiz bir değerlendirmeyle 20 proje için destek kararı aldık.  Servo motorlar, CNC tezgâhlar, robotlar, eklemeli imalat makineleri ve daha pek çok yüksek teknolojili ürün, hamle programı sayesinde artık yerli olarak üretilecek. Çok yakında; kimya, eczacılık, ilaç, tıbbi cihaz, ulaşım ve elektronik gibi yüksek teknolojili diğer sektörlerde de yeni çağrılara çıkarak, uçtan uca tasarladığımız destek mekanizmasıyla katma değer üretmek isteyen müteşebbislerin yanında olacağız.”

TEŞVİK SİSTEMİ

Yatırımcıların önünü açacak politikalar uyguluyoruz. Yatırım teşvik sistemimizi, sahadan aldığımız geri bildirimlerle sürekli iyileştiriyoruz. Yıllardır beklenen ilçe bazlı bölgesel teşvik sistemini ocak ayından itibaren uygulamaya başlıyoruz. Bu noktada, savunma sanayinden başka bir sektörü teşvik etmediğimizi söyleyenler öğrensin diye de ifade edeyim. Düzenlediğimiz 47 bin 285 teşvik belgesinin sadece yüzde 1’i yani 443 tanesi savunma sanayine ait.

DÜNYAYA NEFES

Savunma sanayimizle kazandığımız mühendislik kabiliyetleri aslında sadece SİHA’larda kullanılmıyor. İşte solunum cihazımız. Bakanlığımız destekleriyle kurulan Biosys isimli start-up, yine bakanlığımız koordinasyonunda 3 firmayla bir araya gelerek bu cihazı üretti. Hangi firmalar bunlar? Baykar; bir savunma sanayi şirketi. Aselsan; bir savunma sanayi şirketi. Arçelik; bir teknoloji şirketi. Bu cihazla sadece ihtiyacımızı karşılamakla kalmadık, bunlardan 5 bin tane ihraç ettik. Biz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kıtaları aşan vizyonuyla dünyaya nefes olduk; olmaya da devam edeceğiz.

YENİLİKÇİ FİNANSMAN MEKANİZMALARI:

Girişimciliği, Milli Teknoloji Hamlesi’nin sürükleyici gücü olarak görüyoruz. Teknoloji tabanlı girişimlerin uzun vadeli finansman sorunlarını, bankalar yerine sermaye yatırımı yoluyla çözmelerini çok önemsiyoruz. Bu amaçla yenilikçi finansman mekanizmalarını devreye aldık. Tech-invesTR, bölgesel kalkınma fonu, teknoloji ve inovasyon fonu ile Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Fonu erken aşama girişimlere yatırım yapacak.

YENİ DÖNEMİN RUHU

Türkiye ekonomisini, katma değerli üretim, inovasyon ve girişimcilik öncülüğünde, yeni dönemin ruhuna uygun, reformcu bir anlayışla büyüteceğiz. Gözü kara girişimcilerimizin, Türkiye’nin geleceğine güvenen sanayicilerimizin, bilim insanları ve emekçilerimizin yol arkadaşlığında ülkemizi dünyanın en büyük ekonomileri arasına sokacağız. 11. Kalkınma Planındaki hedeflerimizle uyumlu olacak şekilde, Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle Bakanlığımızın Ar-Ge bütçesi teklifi 2 kat, sanayi bölgeleri bütçe teklifi 5 kat arttı. Milletimizden bize emanet olan bütçenin her bir kuruşunu en verimli şekilde kullanacağımızı belirtmek istiyorum.”

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

 

 

reklam

YORUM YAP