DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Yabancı Turistlerin Gecelik ve Kişi Başı Harcamaları Arttı!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yabancı Turistlerin Gecelik ve Kişi Başı Harcamaları Arttı!

Turizm gelirinde esas belirleyici olan harcama rakamlarının yükselmesi; nitekim kişi başına harcama rakamları Yunanistan’da 1.080 dolar ve İspanya’da 1.200 dolar seviyelerinde gerçekleşiyor. Türkiye’de ise bu yıl için beklenti 103 dolar. Türkiye’deki turist harcamalarının, Yunanistan ve İspanya’ya kıyasla daha düşük seyretmesinin nedeni Türkiye’nin daha uygun fiyatlı konaklama ve hizmet sunması, turistlere geniş yelpazede cazip fırsatlar olarak gösteriliyor.

Ziyaretçi Sayısı ve Harcama Rakamlarında Artış

2024-Temmuz ayında yabancı ziyaretçi sayısı rekor kırarak 7,1 milyona ulaştı ve toplamda yılın ilk yedi ayında 30 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlandı​.

Kültür ve Turizm Bakanı ilk çeyrek turizm gelirlerinin 8.8 milyar dolarla tarihin en yüksek ilk çeyrek rakamlarına ulaştığını duyurdu. Aynı dönemde kredi kart çekimlerinden takiple yaklaşık % 16 turist artışı ve % 7 daha fazla harcama gerçekleşti.

İlk çeyrek rakamlarındaki turist sayı ve harcamalarla birlikte ele alındığında bu sene turizm gelir hedefi 60 milyar dolara yükseltildi.

Gecelik Harcama Rakamları Revize Edildi

Bakan Ersoy’ un 30 Nisan’da Atatürk Kültür Merkezi’ndeki basın toplantısında kişi başı gecelik harcamalarda geçen yılın ilk çeyreğinin 84 dolarla kapandığını, bu yılın ilk 3 ayında ise kişi başı harcamanın 93 dolara ulaştığına dikkat çekildi:

‘’Geçen sene yılsonu beklentimiz 99 dolar olarak açıklanmıştı, 92 dolara revize oldu. Bu yılın sonundaki beklentimiz de 103 dolar olarak yeni revizyonla belirlendi. Geçmiş yıllarla kıyasladığınız zaman en yüksek kişi başı gecelik harcama rakamlarına Türkiye’ nin geldiğini görüyorsunuz.’’

Turist Harcamaları Kredi Kartlarından da İzleniyor

Bakan Ersoy açıklamaları olumlu bir yıla işaret ederken, turistlerin harcama rakamları kredi kart izleminde daha umut verici oldu. Kart çekimiyle Turistlerin Türkiye’de gerçekleştirdiği kişi başı harcamalar yaklaşık 1,280 dolar olarak kaydedildi. Bu harcamaların büyük bir kısmı konaklama (ortalama 187 dolar), giyim (ortalama 94 dolar), market (ortalama 16 dolar) ve restoran (ortalama 24 dolar) gibi alanlarda yapıldı; toplamda artış geçen yılın aynı dönemine göre %19 gerçekleşti.

En fazla harcama İngiliz, Alman, Amerikan, Suudi Arabistan ve Hollandalı turistler tarafından yapıldı.

2023 Karşılaştırması

Turizm geliri 2023 yılında bir önceki yıla göre %16,9 artarak 54 milyar 315 milyon 542 bin dolar oldu. Geçen yılki gelirin 41 milyar 61 milyon 408 bin dolarını kişisel harcamalar, 13 milyar 254 milyon 134 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu. Gecelik harcamalar 99 dolara yükseldi. 2024 yılı için Türkiye’de ise beklenti 103 dolar!

YORUM YAP