DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Yerli Aşımız: ‘TURKOVAC’ yani ‘Turkeys Covid19 Vaccine’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Yerli Aşımız: ‘TURKOVAC’ yani ‘Turkeys Covid19 Vaccine’

Kovid-19’la mücadele kapsamında yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ilk aşımız TURKOVAC, yaygın kullanım öncesi son aşama olan Faz-3’e geçti. Yerli aşı çalışmalarında Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) desteğiyle 18 aşı çalışması hayata geçirildi.

Yerli aşı çalışmalarında Erciyes Üniversitesince geliştirilen ve 5 Kasım 2020’de Faz-1 çalışmalarına başlanan çalışmalar erken sonuç verdi; Faz-2 çalışmaları kapsamında ilk dozu 10 Şubat’ta uygulanmaya başlanan aşının gönüllülerde herhangi bir yan etkisi görülmedi. Faz- 1 aşamasında 44, Faz-2’de ise 250 gönüllüye uygulanan aşının, Faz-3 çalışmasına ise başlandı.

Aşının üçüncü fazının ilk doz uygulama programı için Ankara Şehir Hastanesi’nde etkinlik düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çevrim içi katıldığı programda yerli aşının adının “TURKOVAC” olduğunu açıklandı.

Yerli aşının adı “Türkiye’nin Kovid19 Aşısı” cümlesindeki kelimelerin ilk hecelerinden oluşuyor. “Turkeys Covid19 Vaccine = TurCoVac ” (Vaccine=Aşı)

Dünyada deneysel çalışmaların kayıtlı olduğu clinicaltrials.gov ‘da, Erciyes Üniv.’nce geliştirilen TURCOVAC aşının adı kaydedildi.

YORUM YAP