DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

YUNUSEMRE’YE YAKIŞIR BİR AÇILIŞ

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
YUNUSEMRE’YE YAKIŞIR BİR AÇILIŞ

Hafız Ahmet Şen Gençlik Akademisi ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Manisa Şubesi tarafından hizmete sunulan Kitap Kahvem’in açılışı törenle gerçekleştirildi. Yunusemre Belediyesi Millet Çarşısı’nda gerçekleşen açılış büyük bir ilgiye ve katılımcı sayısına mazhar oldu. 24. Dönem Manisa Milletvekili ve TDED Manisa Şube Başkanı Dr. Muzaffer Yurttaş, “Günümüzde Üniversiteyi bitirmek, akademik başarı yetmiyor aynı zamanda Şahsiyet enstitülerini inşa etmemiz gerekiyor. Açılışını gerçekleştirdiğimiz bu akademik mekanda aynı zamanda şahsiyet sahibi gençlerimizi de yetişmesine vesile olunacak” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yunusemre Belediye Başkanlığı’nın desteğiyle Hafız Ahmet Şen Gençlik Akademisi ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Manisa Şubesi tarafından hizmete sunulan Kitap Kahvem’in açılışı Yunusemre Belediyesi Millet Çarşısı’nda gerçekleşti. Gerçekleşen açılışa ürkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı Bülent Arınç, Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Bülent Tüfenkçi, Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Manisa CBÜ Rektörü Prof Dr. Ahmet Ataç, 24. Dönem Manisa Milletvekili ve TDED Manisa Şube Başkanı Dr. Muzaffer Yurttaş ve eşi Dilek Yurttaş, AK Parti Manisa İl Başkanı Salih Hızlı, AK Parti Yunusemre İlçe Başkanı Fatih Katıöz, Yunusemre Belediyesi Başkan Yardımcısı Şaver Yüksel, Şule Uygur, Ahmet Sak, Şehzadeler Belediyesi Başkan Yardımcısı Bilal Demir, Hafız Ahmet Şen, kızı Betül Şen, Malatya Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, Küresel Gazeteciler Konseyi Manisa İl Temsilcisi ve Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, Aktif Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Turgay Duyar, Manisa Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği Başkanı İsmail Aydın, basın mensupları, kurum müdürleri, STK temsilcileri, TDED Manisa şubesi yöneticileri ve çok sayıda konuk katıldı.

ŞEN; MÜCADELEMİZ EN HAYIRLI OLMA YOLUNDA

Programın sunumunu ünlü karikatürist ve TDED Manisa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Atabey’in yaptığı programın açılış konuşmasını yapan Hafız Ahmet Şen’in kızı Betül Şen konuşmasına Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi’ye ve eşi Melek Çerçi’ye teşekkür ederek başladı. Şen konuşmasında, “Geçmişimizin birikimlerini bir hazinedar edasıyla bugünlerden yarınlara taşırsak bahtiyar olacağız. “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” Hadis-i şerifinde beyan edildiği üzere mücadelemiz en hayırlı olma yolunda gerçekleşecek. Akademimizin Bilim Kültür Sanat ve hayatın her alanına değer katması Gençlerimizin,halkımızın huzur ve sükunet içerisinde okuyabilmeleri için gönüllü olarak çalışacağım inşallah. Kütüphaneler gibi Zaman Üstadı olunan mekanların zaman öldüren mekanlardan daha çok ilgi görmesi ve cazibe merkezi olması özlem ve gayretiyle hepinize selam ve saygılarımı sunarım. Bu uğurda emeği geçen herkese ,gizli kahraman annem Fatma Hanıma ,hocalarıma,siz değerli misafirlere,Sayın Başkan Dr.Mehmet Çerçi ve ekibine babam ve şahsım adına şükranlarımı arz ederim” dedi.

YURTTAŞ; “ŞAHSİYET ENSTİTÜLERİNE İHTİYAÇ VAR”

Betül Şen’in ardından konuşma yapan 24. Dönem Manisa Milletvekili ve TDED Manisa Şube Başkan Vekili Dr. Muzaffer Yurttaş, şahsiyet enstitülerine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. “Günümüzde Üniversiteyi bitirmek, akademik başarı yetmiyor aynı zamanda Şahsiyet enstitülerini inşa etmemiz gerekiyor. Açılışını gerçekleştirdiğimiz bu akademik mekanda aynı zamanda şahsiyet sahibi gençlerimizi de yetişmesine vesile olunacak” diyen Yurttaş sözlerine şöyle devam etti, “Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteklediği bir proje. Kitap Kahvem projemize destek veren bakanlığımıza çok teşekkür ediyoruz. Burada amaç gençlerimizi hem kitapla hem kahve ve çayla buluşturmak. Burada yazarlarla gençlerimizi buluşturmayı planlıyoruz. İmza günleri düzenleyeceğiz. Resmi fotoğraf sergilerimiz olacak. Satranç ve masa tenisi gibi sportif faaliyetlerde olacak. Ayrıca hat sanatı, Osmanlıca, kaligrafi ya da karikatür kurslarımız olacak. Amacımız yaşayan bir kütüphaneyi oluşturmak. Yunusemre Belediyesi’ne katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.”

ÇERÇİ; “HAFIZ ŞEN’İN ESERLERİNİ KİTAP KAHVEM’LE SUNACAĞIZ”

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Millet Çarşısı’nda bir alana Hafız Ahmet Şen’in ismini vermekten dolayı çok mutlu olduklarını ifade ederek, Hafız Şen’in eserlerini Türkiye Dili ve Edebiyatı Kitap Kahvem ile ilim camiasına, eğitim camiasına sunacaklarını kaydetti. Çerçi, “Burası geniş bir alana sahip. İçinde iki tane büyük sınıf ve sohbet sınıfı bulunuyor. Burada çeşitli eğitim çalışmaları, kurslar yapılacak” dedi.

KARADENİZ; “BÜYÜK BİR HİZMET”
Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, gençlere hizmet verecek olan güzel bir yerin açılışı yaptıklarını ifade ederek, “Özellikle Hafız Ahmet Şen bugüne kadar beslendiği kitapları buraya bağışlayarak onların gençlerle buluşmasını sağlayarak gerçekten büyük bir hizmet yapmış. Türkiye Dili ve Edebiyatı da burayı bir akademiye dönüştürerek Yunusemre Belediyemizin sağlamış olduğu imkanlarla gençlerimize yol gösterecek. Yunusemre ilçemize, ilimize hayırlı olsun” diye konuştu.

ARINÇ’TAN BAŞKAN ÇERÇİ’YE VE YURTTAŞ’A ÖVGÜ

TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, Yunusemre Millet Çarşısı eserinin ortada olduğunu belirterek, güzel bir eser olduğunu ifade etti ve Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi’ye bu eseri kazandırdığı için teşekkür etti. Arınç 5 Dönem Milletvekilliği görevini icra ettiğini kaydederek, “İnşallah bu başarılarıyla Sayın Çerçi’ye Yunusemre’den sonra Büyükşehir, Sayın Yurttaş’a da benim gibi 5 dönem yakışır” dedi. Yapılan hizmetin eğitim hizmeti olduğunu belirten Arınç, “Kur’an-ı Kerim okuyan hocamız İkra süresini okudu. Yani ‘Oku’ diye başlayan Allah’ın emrini çok güzel şekilde ifade etti. Şimdi onun gereklikleri yerine gelecek. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin Manisa’da böyle bir faaliyette olması Muzaffer Yurttaş ve arkadaşlarının bir başarısıdır. Ahmet Şen hocamızın elini öpüyorum. Belediyemiz onun ismini kütüphaneye vermekle kadirşinaslık gösterdi. Vefa gösterdi. Bugün hafız kelimesini de içine alan bir büyük külliyeye sahip oluyoruz. Hafızlık çok önemli. Kendisi gerçek hafızlardan birisi. Hafızlar inşallah kendi ailesinden 10 kişiye başlarındaki taçla şefaatçi olacaklar. Nereden biliyorsun sen bunları. Ben bir hafız değilim ama bir merhum hafızın babasıyım. Tek güvencemiz odur. İnşallah evlatlarımız bizlere şefaatçi olsunlar.” dedi.

DAVETLİLER AKADEMİYİ GEZEREK ESERLERİ İNCELEDİ

Hafız Ahmet Şen’in kızı Betül Şen, “Babam Hafız Ahmet Şen adına kitaplarımızın şehrimizin tarih, kültür, ilim hayatına değer katması için talebi Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi’ye arz ettiğim zaman büyük bir memnuniyetle karşıladı. Bu projenin bizzat mimarı oldu. Kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen davetliler, akademiyi gezerek eserleri inceledi.

YORUM YAP