DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Zafer Havalimanı’nda altı ayda 21 bin yolcu görüldü!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Zafer Havalimanı’nda altı ayda 21 bin yolcu görüldü!

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Türkiye’deki havalimanlarının 2022 yılının ilk 6 aylık performans raporlarını açıkladı. Kütahya’da bulunan Zafer Havalimanı garanti edilen yolcu sayısından hâlâ çok uzak!..

Zafer Havalimanı’na geçen yıl 1 milyon 317 bin yolcu garantisi verildi ancak 11 bin yolcu geldi. Havalimanına bu yılın altı ayında gelen yolcu sayısı ise 21 bin.

50 milyon euro yatırımla yapılan ancak zarar eden Kütahya Zafer Havalimanı müteahhidine bu sene 7 milyon euro garanti ödeme yapılacağı belirtiliyor. Hükümet Zafer Havaalanında gelmeyen yolcular için işletmeci şirkete 2012-2021 arasında 52 milyon 829 bin euro garanti ödemesinde bulundu.

Zafer Havalimanında müteahhidin lehine yüzde 96’lık yanılma payı var

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, yıllık 1,3 milyon yolcu garantisi verilen Zafer Havalimanı’na 11 bin 132 yolcu gelmesiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Devlet Havalimanları İşletmesi, 2022 yılının ilk 6 aylık performans raporlarını yayınladı. Buna göre Zafer Havalimanı, Türkiye’ye ve ekonomimize yine bir faciayı yaşatıyor. Zafer Havalimanı’nın ilk 6 aydaki yolcu sayısı 14 bin. Dış hat yolcu sayısı ise 7 bin 900. Toplamda hemen hemen 21 bin yolcu hizmet almış. Vadedilen, yolcu garantisi verilen sayı ise 658 bin 866. Yani müteahhidin lehine yüzde 96’lık bir yanılma payı var. Yani uçmayan uçak, gitmeyen yolcu için bu şirketlere para aktarılıyor. Bu seneki aktarılacak olan bedel de 7 milyon euro civarında. Euro kuru da çok yükseldiği için hesabı tutmaz bir şekilde, 250 milyon euroya yakın toplamda, 49 yıl boyunca bu firma sürekli olarak beslenecek. Allah sonumuzu hayretsin” dedi.

Hasan Polatkan Havaalimanı neden kapatılmak istendi?

Zafer Havalimanı, Kütahya’ya 43 km, Afyonkarahisar’a 60 km, Uşak’a 101 km ve Eskişehir’e 118 km uzaklıkta.

50 milyon euro yatırımla yapılan ancak zarar eden Kütahya Zafer Havalimanı’nı kurtarmak için Eskişehir Teknik Üniversitesi’ne ait olan Hasan Polatkan Havalimanı kapatılma gündemdeydi. Amaç buradaki uçuşların Kütahya Zafer Havalimanı’na kaydırılmak istenmesiydi.

Ancak sadece yurt dışı uçuşların yapıldığı Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nı işlevsiz hale getirilmesi projesi iptal edildi.

 

YORUM YAP