DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Zenginlerin Servetleri de Göç Ediyor!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Zenginlerin Servetleri de Göç Ediyor!

Henley & Partners’ın 10 yılı aşkın süredir servet göçü trendlerini inceleyen New World Wealth ile hazırladığı Henley 2024 Özel Servet Göçü Raporu (Henley & Partners Henley Private Wealth Migration Report 2024) Dünyada yatırım göçünün rotalarına ve cazibe merkezi haline gelen ülkelere dair çarpıcı veriler ortaya koydu.

MarketinTurkiye.com.tr ‘de, Gizem Yıldız’ ın haberine göre Çin’in ardından 2. sırada bulunan Birleşik Krallık, 2024’te 9 bin 500 milyonerle servet kaybında rekor kırdı. Bir önceki yıl 4 bin 200 kişinin terk ettiği ülkede yıl sonuna kadar servet kaçışının 2 kat artması bekleniyor.

Henley 2024 Özel Servet Göçü Raporu’ na göre Çin’in son yılda net 15 bin 200 milyoner kaybıyla bu alandaki lider konumunu sürdürdüğü belirtiliyor..

Çin ve Birleşik Krallık ardından üçüncü sırada Hindistan var. Hindistan’ın 4 bin 300 milyoner kaybı oldu.

2023’te 800 milyonerin başka ülkelere göç ettiği Güney Kore’de bu sayının 2024’te 1 bin 200’e ulaşacağı öngörülüyor.

2022’de 8 bin 500; 2023’te ise 2 bin 800 milyoner kaybeden Rusya’nın ise Ukrayna Savaşı etkisiyle bu yıl yalnızca bin kişilik bir göç vermesi bekleniyor.

Milyonerleri göç eden ülkeler sıralamasında Çin, Birleşik Krallık, Hindistan, Güney Kore ve Rusya’nın ardından, 800 milyoner göçünün beklendiği Brezilya geliyor. Güney Afrika’nın 600, Tayvan’ın 400, Vietnam ve Nijerya’nın ise 300’er milyonerine veda etmesi bekleniyor.”

MarketinTurkiye.com.tr ‘ de yer alan habere göre Henley & Partners Türkiye Direktörü Burak Demirel, 2024’ün küresel servet göçünde bir dönüm noktası olacağının altını çizerek, bu sene dünya çapında 128 bin milyonerin taşınmasını beklediğini ve 2023 yılında kırılan 120 bin kişilik rekorun kırılacağını öngördüğünü söyledi.

Dünya jeopolitik gerilimler, ekonomik belirsizlik ve sosyal kargaşalarla boğuşurken, milyonerlerin rekor sayıda göç ettiğine dikkat çeken Demirel, “Büyük servet göçlerini küresel ekonomi açısından önemli etkiler olarak

değerlendirmek gerek. Bu göstergeler, güç ve zenginlikte küresel boyutta büyük değişimlere işaret eder. Göç eden varlıklı insanların servetleri ve gittikleri ülkede gerçekleştirdikleri yatırım, istihdam gibi katkılar orta ve uzun vadede her iki ülkenin ekonomik geleceği açısından kayda değer bir etkiye sahiptir” dedi.

BAE Halen En Fazla Servet Çeken Ülke

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) sıfır gelir vergisi, altın vizesi, lüks yaşam tarzı ve stratejik konumuyla göç eden milyonerler için dünyanın en popüler ülkesi haline geldi ve sadece bu yıl 6 bin 700 kişilik rekor bir net girişe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

BAE’ye Hindistan, Orta Doğu, Rusya ve Afrika’dan gelen sürekli göçlerin yanı sıra İngiltere ve Avrupa’dan da yoğun bir göç dalgası olması bekleniyor. Ülkenin 2024 yılında net 3 bin 800 milyoner göçü alarak bu alandaki en yakın rakibi ABD’den iki kat daha fazla yatırım çekeceği öngörülüyor. Bu hızlı gelişmenin temelinde BAE’nin varlıklılara servetlerini korumak ve geliştirmek için yenilikçi çözümler sunan bir mevzuat çerçevesi oluşturması gösteriliyor.
Raporda ayrıca 3 bin 500 net girişle bu yıl 3. sıraya yerleşen Singapur, 3 bin 200 net girişle 4. sırada bulunan Kanada ve net 2 bin 500 girişle 5. sırada yer alan Avustralya servet göçünde diğer popüler ülkeler olarak dikkat çekiyor.
Servet göçünde Avrupa’nın gözde ülkelerinden İtalya’nın 2 bin 200, İsviçre’nin bin 500, Yunanistan’ın bin 200, Portekiz’in ise 800 yeni milyonere ev sahipliği yapması bekleniyor. Pandemi sonrasında hız kazanan Çinli milyonerlerin Tokyo’ya taşınma trendinin süren etkisiyle Japonya’nın da 400 yeni varlıklı göçmeni ağırlayacağı öngörülüyor.

YORUM YAP