Format Haber

2000 m²’nin üzerindeki parsellerde binalarda yağmur suyu toplama sistemi geldi

2000 m²’nin üzerindeki parsellerde binalarda yağmur suyu toplama sistemi geldi
23 Ocak 2021 - 22:49

Bugünkü Resmî Gazetede yayımlanan düzenlemeyle; –2000 m²’nin üzerindeki parsellere yapılacak binalarda yağmur suyu toplama sistemi zorunlu hale geldi –2000 m²’den küçük alanlarda inşa edilecek yapılar içinse belediyelere yağmur suyu toplama sistemini zorunlu kılma yetkisi verildi.

Konuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal paylaşım sitesi twetterdan yaptığı açıklamada, ”Bakanlık olarak doğal su kaynaklarımızın korunması için önemli bir düzenlemeyi daha hayata geçirdik.” dedi. ”Bugünkü Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeyle; 2000 m²’nin üzerindeki parsellere yapılacak binalarda yağmur suyu toplama sistemini zorunlu hale getirdik…

2000 m²’den küçük alanlarda inşa edilecek yapılar içinse belediyelerimize yağmur suyu toplama sistemini zorunlu kılma takdir yetkisi verdik.

Kuraklıkla mücadelemize güç katacak uygulamayla yağmur suları depolanarak bahçe sulamasında veya arıtılarak ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılabilecek.” dedi.

Yağmur suyu hasadı denilen bu sistem suyun toplanması ve savurganca harcanmasına yönelik önemli bir karar olarak görülüyor. Bu karara ek olarak bazı uzmanlar Ada Parsel zorunluluğunun da getirilmesinin uygun olacağını belirtiyor.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır