Format Haber

BRİKET EVLER

BRİKET EVLER
Nezih Varol( nezih.varol@hotmail.com )
Gazeteci - Sosyal Hizmet Uzmanı
08 Mayıs 2022 - 11:24

Herkesin hayali, rüyası başını sokacak bir eve sahip olmaktır, bu aslında tüm canlılar için böyledir, ev eş ve çocuklarla sıcak ve güven veren bir yuva olur, içinde yaşanan ve biriken anılarla büyür, değerlenir.

Cicim ayları burada yaşanır, ilk can burada dünyaya gelir, ilk adımlar burada atılır, ilk pencereden dünyaya bakış, ilk sokağa çıkış buradan olur, okula, askere giderken buradan uğurlanırsınız ve ev çok daha fazlasıdır bir insan hayatında.

Siyasetçiler bunu iyi bilir, bugün yarım asrı geride bırakanlar biri ev, diğeri araba vaadini iyi hatırlar, tabi sonucunu da; kimse bu iki anahtara sahip olamamış, olanlar da iki anahtarı kaybedip, üzerine bir de hacizlik olmuşlardı.

Bu vaadi veren siyasetçi bir süre önce şimdiki iktidara destek vermiş, ancak olumsuz gidişi önleyemeyince yeniden siyasete gireceğini söylemişti, bunu duyan milletin korkudan dudaklarının uçuklayıp, saçlarının diken diken olduğunu görünce birden sesi sedası kesildi, köşesine geri döndü.

Konuya gireyim artık; Ulusal Adres Veri Tabanı verilerine göre 2021 Eylül sonu itibarıyla Türkiye’de toplam konut sayısı ‘lojman, yazlık ve mevsimlik konut, kapıcı dairesi ve yapımına başlanan inşaatlar da dahil olmak üzere 40,2 milyona ulaşmış.

Yani 90 milyon nüfuslu ülkemizde insanlar bu 40,2 milyon konutun içinde yaşıyor ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre halkın yüzde 42’si kiracı iken yüzde 58’i ev sahibi konumunda görünüyor.

Demek ki ortalama her iki kişiden birinin ikiden fazla evi var ve her iki kişiden evsiz olan biri, ikiden fazla evi olanın ikinci ve üçüncü evinde kiracı.

Yine TÜİK verilerine göre Türkiye’de ev sahibi olma oranında son yıllarda ciddi bir düşüş var, bu oran 2014 yılında yüzde 61,1 iken 2020 yılında yüzde 57,8’e düşmüş.

Peki, halkının yarısı evsizken ve bir ev anahtarının bile hayalini kuramazken iktidar ne yaptı biliyor musunuz, biliyorsunuz tabi, Suriyelilere sınır ötesinde ‘Briket Ev’ yaptı, hem de içinde bonusu olarak camisi, okulu, sağlık tesisi ve tüm sosyal donatıları da var.

Bölgede yapılanları değerlendiren Bakan Süleyman Soylu, “İdlib’de inşa edilen briket evleri sahiplerine teslim ettik, burada 57 bin 306 briket konutu tamamladık, 9 bin 700 ev devam ediyor, 10 bin yeni eve başlıyoruz, Recep Tayyip Erdoğan talimat verdi, yıl sonuna kadar 100 bini Allah’ın izniyle bitireceğiz, içinde toplam 73 okul yapılıyor, 50 okulu bitirdik, 26 cami bitirdik, 24’ünü devam ettiriyoruz, 10 sağlık tesisi yaptık, 13’ünü devam ettiriyoruz, 11 sosyal tesis yaptırdık, 7’sini devam ettiriyoruz, 7 park bitirdik, 18 çocuk parkı yapıyoruz, 21 fırın bitirdik, 13 fırın devam ettiriyoruz, 36 su kuyusu yaptırdık, 4 su kuyusu daha yaptırıyoruz” dedi.

Eskiden ev hayali kurulur, yıllar sonra ev sahibi olunurdu, sonra sahibi olunmasa da ev hayaliyle yaşandı, şimdi hayali bile kurulamazken bir başka ülkenin insanlarını ev sahibi yapıyorlar, hem de milyonlarca kendi evsiz halkından topladığı vergilerle.

Utanmanız da yok ama, yazıklar olsun size.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır