DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Çin, dijital para konusunda önemli yatırımlar yapıyor

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Çin, dijital para konusunda önemli yatırımlar yapıyor

Çin’de Xiong’an bölgesinde dijital yuan ile maaş ödemesi gerçekleştirildi. Maaş ödemesi bir ağaçlandırma projesi çalışanlarına yapıldı. Ödeme doğrudan inşaatçıların dijital cüzdanlarına aktarıldı.

Bu yılın nisan ayında Çin’in en önemli e-ticaret platformlarından biri olan JD.com da, çalışanlarının bir kısmına Çin’in para birimi yuan’ın sanal versiyonu olan dijital yuan ile ödeme yapmaya başlamıştı.

Çin, dijital para konusunda önemli yatırımlar yapıyor.

Çin Merkez Bankası, Kripto paralar ve dijital para birimleri konusunda somut adımlar atarken dijital para birimini ülke genelinde kullanımını da yaygınlaştırıyor. Geçtiğimiz Ekim ayında Shenzhen şehrinde yaşayan 500 bin Çin vatandaşına toplamda 10 milyon yuan değerinde dijital yuan dağıtılmıştı.

Nitekim ülkenin Xiong’an bölgesinde dijital yuan cinsinden ilk zincirleme ücret ödemeleri başlatıldı. 2021-Şubat ayında da Çin Ziraat Bankası’nın Hebei’deki Xiong’an şubesi, ilk dijital yuan tasarımlı donanım cüzdan üretti. Çin, dijital para konusunda büyük teknoloji şirketlerinden de önemli destekler alıyor.

YORUM YAP