Format Haber

COVID-19 nedeniyle havayolu taşımacılığı ciddi şekilde zararda

COVID-19 nedeniyle havayolu taşımacılığı ciddi şekilde zararda
12 Mayıs 2020 - 1:51

Covid-19 nedeniyle ekonomik krizin ulaştığı boyut rakamlara yansıdı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA-International Air Transport Association), COVID-19 salgınının hava yolu şirketlerine zarar beklentisini 314 milyar dolar olarak açıkladı. Kuruluş, 24 Mart tarihindeki açıklamasında zararın 252 milyar dolar civarında seyredeceğini öngörmüştü.

Önceki yıllarda Uluslararası Hava Taşımacılığı’ nda uçak seyahatleri için toplamda 871 milyar dolar (küresel gayrisafi yurt içi hasılanın yaklaşık olarak %1’ine eşit) tutarında harcama yapıldı. 

Bu yıl ise 4 Mayıs 2020’de başlayan haftada, dünya çapında tarifeli uçuşların sayısı 6 Mayıs 2019 haftasına göre yüzde 69,9 azaldı. COVID-19’un Çin havacılığına etkisi 17 Şubat 2020’den başlayan haftada zirveye ulaştı. uçuş sayıları yüzde 70,8 azaldı.

Almanya ve İspanya, 6 Nisan 2020 Ataşehir escort service itibariyle yaklaşık% 92,6 daha az kapasite ile dünya çapında tarifeli uçuşlarda en yüksek düşüşleri gördü. İtalya’da da uçuşlar normal oranlarından% 89 düştü.

Aslında hava yolu taşımacılığında covid-19 salgının etkisi Şubat ayında Çin’ de belirgin bir şekilde rakamlara yansıdı. 17 Şubat 2020’de, 2019’daki aynı tarihe kıyasla uçuşlarda% 71 düşüş oldu.

Bu arada, 17 Mart’tan itibaren ABD-Kanada sınırı tüm zorunlu olmayan yolculuklara kapalı olduğunu hatırlatalım.

Bu bu olumsuzluklar yanında henüz uluslararası havayolu trafiğindeki düşüşün nasıl toparlanacağı da belli değil. Çünkü çoğu ülkede seyahat kısıtlamaları yanında uçaklarda koltuk aralıklarının genişletilmesi de bütçe performansının olumsuz etkileyecek.

Nitekim Arjantin hükümeti Aerolineas Argentinas ya da İtalyan hükümeti’nin milli uçak şirketlerine yardımları yanında, birçok havayolu ‘küçülmeye’ giiyor; örneğin likidite kriziyle karşı karşıya kalan Korean Air de bazı iştiraklerini satarak kasasına gelir kazandırmayı planlıyor. (uçak içi yemek servisi, uçak bakım bölümü gibi.)

COVID-19 ‘ un hava yolu şirketlerine zarar beklentisi ise salgının gidişatına bağlı olacak. Ayrıca Seyahat kısıtlamaların ne zaman gevşetileceğine ilişkin belirsizlik devam ediyor.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır