Format Haber

İSTİKLAL YOLUNDA BİR İMAM- HATİP

İSTİKLAL YOLUNDA BİR İMAM- HATİP
Seyhan Caglar Emen( scemen33@hotmail.com )
17 Mayıs 2022 - 11:25
Mustafa Kemal Paşa ve Maiyeti 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkarlar, oradan Havza’ya geçince Amasya Müftüsü Hacı Tevfik Efendiye telgraf çekerek, Amasya’ya geleceklerini bildirir. Hacı Tevfik Efendi cevabi telgrafta: ” Amasya Halkı vatan, din ve devlet yolunda mücadele edenleri bağrına basmakla bahtiyar olacaktır.” yazmaktadır. Mustafa Kemal ve arkadaşları Amasya’da coşkun bir kalabalık tarafından karşılanır, Müftü Efendi, Sultan Beyazıt Cami İmam- Hatibi Abdurrahman Kamil Efendi ve halk karşılamada hazır bulunurlar. Müftü Efendi: ” Beldemize hoş geldiniz Paşa. Bütün Amasya emrinizdedir. Gazanız mübarek olsun.” der.
Mustafa Kemal Paşa, Amasya Sultan Beyazıt Cami İmam- Hatibi vaiz Abdurrahman Kamil Efendiden ertesi günkü Cuma Hutbesinde İstiklal Harbinin öneminden bahsetmesini ister. Gecenin ilerleyen saatlerinde Abdurrahman Kamil Efendi, yarınki Cuma Hutbesini hazırlaması gerektiğini belirterek Mustafa Kemal Paşa’dan izin ister. Bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa, ayağa kalkarak: ” Yanınıza bir adam katayım, karanlıktır.” deyince Abdurrahman Kamil Efendi, Mustafa Kemal Paşa’nın gözlerinin içine bakarak: ” Gözlerinizin ışığı beni götürür, Paşam” diyor.
Bu söz üzerine biraz duygulanan ve düşünen Mustafa Kemal Paşa, Hoca Efendiye: ” Baba, bu işte muvaffak olmak da var, olmamak da. İnşallah muvaffak olacağız. Eğer olamazsak bizi asarlar, kelle gider. Ne dersin?” diye sorunca Hoca Kamil Efendi, yine Mustafa Kemal Paşa’nın o derin mavi gözlerinin içine bakarak: ” Oğul sen ki genç yaşta başını vatan ve millet uğruna feda etmişsin, benim bu ihtiyar kelleyi de koy senin uğruna feda olsun.” der.
Ertesi gün Cuma namazını kılmak için tüm Amasyalı vatandaşlar Camiye akın ederler, caminin içi, dışı ve sokaklar hınca hınç doludur. Kamil Efendi, hutbesinde tüm vatandaşları Milli mücadeleye davet eder. Mustafa Kemal ve maiyeti de camide cemaat arasındadır. Mustafa Kemal, Rauf ORBAY, Refet BELE, Hüsrev GEREDE, Kurmay Yarbay Arif ve arkadaşları Amasya Genelgesini hazırlarlar, Ali Fuat CEBESOY, Kazım KARABEKİR, Cafer Tayyar ve Mersinli Cemal Paşalar da telgrafla olumlu cevap verirler ve 22 Haziran 1919 günü Amasya Genelgesi yayınlanır. Atatürk, Kamil Efendi’ye her zaman ” BABA” diye hitap eder, her Amasya gezisinde ziyaretinde ederek elini öper.
KAYNAK: Dr. Zafer SOYLU” BİZDEN BİRİ ATATÜRK” Sh. 26-27
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır