DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Korona pandemisiyle yüzbinlerce evin ofise dönüşümü hızlandı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Korona pandemisiyle yüzbinlerce evin ofise dönüşümü hızlandı

Küresel nüfusun neredeyse yüzde 20’sine denk gelen nüfusun evde kalma zorunluluğu, işlerin uzaktan görülmesinde yeni fırsatları da beraberinde getirdi. Ev Ofis’lerin sadece rutin günlük iş operasyonları değil, ‘odaklanma’ konusunda da verimlilik üzerinde de tartışılıyor.

Esnek çalışma koşulları tabii ki yeni değil. 2019’da IWG Global Workplace’in 15 bin çalışan ve 80 ülkede gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Almanya’da şirketlerin % 80’i, Brezilya’da % 76’sı ve Hindistan’da % 58’i esnek çalışma saatleri uygulaması zaten yapıyorlardı. Artık bu uygulamaların ağırlık kazanacağını ve genel politikaya dönüşeceğini görüyoruz.

Nitekim Coworking Insights’ın ‘’2020 Future of Work’’ başlıklı raporuna göre de dünya genelinde çalışanların % 74’ü verimlilik, stres, maliyet tasarrufu, sosyal yaşam ve ulaşım gibi etkenler açısından uzaktan çalışma modelinin çok daha yararlı olduğunu belirtiyor.

Ancak öte yandan  evden çalışanlar, ofisten çalışanlara göre, ayda ortalama 1.4 gün daha fazla çalışıyorlar, bu yılda 16.8 güne denk geliyor.

Esnek çalışma saatlerinin verimlilik stratejileri üzerinde etkileri ele alınırken, çalışanların maaş ve iş güvenliği konularındaki istihdam- üretim politikalarındaki yerinin de tartışılması gerekiyor.

YORUM YAP